SadeghMahsouliMay

نام و نام خانوادگی:

صادق محصولی

زندگینامه:

صادق محصولی متولد ۱۹ فرودین ۱۳۳۸ در ارومیه است. او لیسانس مهندسی عمران و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی دارد

 مسئولیت‌ها:

-فرماندار ارومیه

-فرمانده سپاه منطقه ۵ آذربایجان شرقی و غربی در سال ۱۳۶۱

-معاون استاندار آذربایجان غربی

 -مسئول بازرسی سپاه پاسداران

-دبیر شورای مشورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

-وزیر کشور در دولت نهم از ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۸۷ تا ۱۲ مرداد ۱۳۸۸

-وزیر رفاه در دولت دهم از ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۸۸ تا ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰

موارد نقض حقوق بشر:

سرکوب معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

صادق محصولی به عنوان وزیر کشور مسئول هدایت نیروی انتظامی بوده است. او مسئول سرکوب و بازداشت فعالان و دانشجویان در جریان اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ و خشونت‌های اعمال‌شده از سوی نیروی انتظامی علیه معترضان بوده است.

نیروهای پلیس در جریان تجمعات مردمی پس از انتخابات ۱۳۸۸ به اعمال خشونت علیه مردم دست زدند و با استفاده از باتوم و سلاح گرم باعث کشته و مجروح شدن تظاهرکنندگان شدند. صدها نفر از تظاهرات‌کنندگان به بازداشتگاه‌های پلیس انتقال یافتند و آزار واذیت جسمی و روحی شدند.

صادق محصولی در زمان حمله نیروهای پلیس و شبه‌نظامیان به خوابگاه دانشجویان تهران در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ که با ضرب و شتم دانشجویان و بازداشت آنها در یکی از طبقات زیرین ساختمان وزارت کشور و ایجاد خسارات جدی به خوابگاه همراه بود، مسئولیت مستقیم داشت. او مسئول بازداشت ۵۰ دانشجویی بود که در روز ۲۴ خرداد بازداشت و به طبقه چهارم زیرزمین وزارت کشور برده شدند و در مسیر انتقال به وزارت کشور و در اتاق زیرزمین وزارت کشور شکنجه شدند. این دانشجویان را در اتاق کوچکی انداختند و به هر بهانه‌ای آنها را با باتوم می‌زدند، حتی برای دستشویی‌رفتن مدت زمان ۳۰ ثانیه تعیین شده بود که اگر بیشتر طول می‌کشید ضرب و شتم می‌شدند. این دانشجویان از شکنجه‌های جنسی نیز گزارش داده‌اند. در طبقه منفی چهار (زیرزمین) ساختمان اصلی وزارت کشور بازداشتگاهی زیر نظر صادق محصولی وجود داشت که گزارش‌های متعددی از شکنجه معترضان و دانشجویان در جریان دستگیری‌های بعد از انتخابات در آن منتشر شده است. کاظم جلالی، نماینده مجلس و سخنگوی کمیته تعیین‌شده از سوی مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شده‌های انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرده بود که اطلاعاتی درباره «بازداشتگاه منفی ۴» وزارت کشور به این کمیته رسیده است.

بازداشتگاه کهریزک

صادق محصولی به دلیل مسئولیت در قبال نیروی انتظامی،  در جریان انتقال بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه‌های پلیس به خصوص کهریزک، مسئولیت مستقیم دارد.

 در  ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸، نیروی انتظامی تعداد زیادی از معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را که مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، دستگیر و آنان را با دستور سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران ومعاونان او، حسن زارع دهنوی و علی‌اکبر حیدری‌فر به بازداشت‌گاه کهریزک منتقل کردند که در این میان دست‌کم سه تن از این بازداشت‌شدگان به نام‌‌های محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی در اثر شکنجه‌ کشته‌ شدند. رامین قهرمانی و احمد نجاتی کارگر نیز، به فاصله کوتاهی پس از آزادی از کهریزک، بر اثر جراحات دوران بازداشت در گذشتند. بازداشتگاه کهریزک به دلیل نداشتن استانداردهای لازم و رعایت نشدن حقوق دستگیرشدگان و پس از کشته شدن محسن روح‌الامینی، فرزند یکی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی، تعطیل شد. کهریزک زیر نظر سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه اداره نمی‌شد و مسئولیت مستقیم آن با نیروی انتظامی بود.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله صادق محصولی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا صادق محصولی به دلیل مسئولیت در هدایت نیروی انتظامی مسئول حمله به خوابگاه‌های دانشگاه تهران در ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ (۱۴ژوئن ۲۰۰۹) و شکنجه دانشجویان در زیرزمین ساختمان وزارت کشور بود. سایر مخالفان دستگیر‌شده نیز در بازداشتگاه کهریزک در شرایط وخیم در بازداشت بودند که از سوی نیروهایی کنترل می‌شد که تحت امر محصولی فعالیت می‌کردند.

*آخرین به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۳۹۷*