نام و نام خانوادگی:

مجتبی ملکی

زندگینامه:

مجتبی ملکی متولد شهر کوه‌دشت (واقع در استان لرستان) است.

مسئولیت‌ها:

ـ ریاست شعبه ۱۷ دادگاه عمومی و انقلاب خرم آباد

ـ ریاست اولین دوره شورای حل اختلاف کرمانشاه

ـ دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از ۱۳۸۶ تا آذر ۱۳۹۵

ـ قائم مقام دادگستری کل استان خراسان رضوی از آذر ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

مجتبی ملکی به‌عنوان دادستان کرمانشاه، در صدور و اجرای احکام پُرشمار اعدام و اعدام در ملاعام نقش موثری داشته و مسوول است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده‌است

در ۱۳ دیِ ۱۳۸۹، هفت نفر که به اتهام تهیه و توزیع انواع مواد مخدر محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شدند. هشتمِ آذرماهِ ۱۳۹۰،  دو نفر به اتهام تجاوز به عنف در میدان آزادی کرمانشاه در ملاعام اعدام شدند. مجتبی ملکی در حاشیه اجرای این مراسم گفت که اعدام عاملی است برای عبرت گرفتن کسانی که دست به چنین اعمالی می زنند. او  هم‌چنین از اعدام شش نفر در صبح همان روز در زندان مرکزی کرمانشاه با اتهامات مرتبط با مواد مخدر خبر داده بود.

در سوم بهمن ماه ۱۳۹۲، هفت نفر در کرمانشاه اعدام شدند. مجتبی ملکی جرم پنج نفر از این اعدامیان را «قاچاق مواد مخدر» و جرم دو تن دیگر را «قتل» اعلام کرد.

در ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ دو نفر با اتهام قتل، در میدان آزادی کرمانشاه در ملاعام اعدام شدند. مجتبی ملکی در این‌باره گفت که مراسم اعدامی که امروز صبح در میدان آزادی شهر کرمانشاه اجرا شد، نمونه عینی تلاش دستگاه قضایی استان برای حفظ امنیت روحی و روانی جامعه است.

قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

از ۱۸ مهرماه ۱۳۹۰ تاکنون، اتحادیه اروپا مجتبی ملکی را به دلیل نقش موثر در نقض حقوق شهروندان ایرانی، در لیست تحریم‌های حقوق بشری  قرار داده‌است . بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ، مجتبی ملکی در مقامِ دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه، مسوولِ «اصلی افزایش مجازات‌های مرگ»، بوده‌‌است و  به همین دلیل در فهرست  تحریم قرار گرفته‌است.

*آخرین به روز رسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷*