نام و نام‌حانوادگی: 

مهرداد امیدی

زندگینامه:

از  پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

-معاونت مبارزه با جرایم خاص رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا

معاونت مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا

– هم‌اکنون رییس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران

موارد نقض حقوق بشر:

بازداشت و سرکوب فعالان اینترنتی

مهرداد امیدی به عنوان افسر مسئول بخش جرائم اینترنتی مسئول بازداشت و سرکوب فعالان اینترنتی است.

او در ۲۳  آبان‌ماه ۱۳۸۸ از آغاز به کار گشت پلیس اینترنتی در ایران و تشکیل یک کمیسیون ۱۲ نفری مسئول نظارت بر مسائل سیاسی در اینترنت خبر داد و گفت پلیس با تمامی جرایم در فضای اینترنتی برخورد خواهد کرد و در موارد توهین به افراد، نشر اکاذیب، فروش لوازم غیر مجاز، کلاهبرداری، آگهی‌های غیر مجاز، و جرایمی از این دست وارد عمل می‌شود. او همچنین برخورد با جرایم سیاسی در اینترنت را از دیگر وظایف گشت اینترنتی پلیس اعلام کرده است. او مورد توهین به افراد در فضای اینترنت گفت این جرم «عموما» باید شاکی خصوصی داشته باشد اما درباره برخی اشخاص احتیاجی به شاکی خصوصی نیست. امیدی گفته بود نیروی انتظامی در موضوعات سیاسی هم وارد می‌شود و در صورتی که کار غیر قانونی صورت گرفته باشد برخورد می کند. او پیشتر گفته بود، قوانین حوزه اینترنت به نوعی در قانون مجازات اسلامی تعریف شده‌اند و دادگاه‌ها با استناد به این قوانین برای مجرمین حکم صادر می‌کنند.

مهرداد امیدی مسئول اصلی هزاران تحقیق تفحص و صدور کیفرخواست برای اصلاح‌طلبان و مخالفان سیاسی است که فعالیت‌های مجازی داشته‌اند. او مسئول سرکوب افرادی است که در دفاع از حقوق قانونی خود مانند آزادی بیان فعالیت می‌کردند.

برخی از کارشناسان می‌گویند، فعالیت‌های تعریف‌شده برای این نهاد با جدیت بیشتری، از سوی بخش‌های دیگری که عمدتا زیر نظر سپاه پاسداران و با پسوندهای «سایبری» فعالیت می‌کنند پیگیری می‌شود. معاونت پدافند سایبری سپاه پاسداران نیز مدعی است که «برای جلوگیری از لطمه خوردن مردم در فضای سایبر وارد عرصه شده است.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله مهرداد امیدی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا مهرداد امیدی مسئول اصلی هزاران تحقیق تفحص و صدور کیفر خواست برای اصلاح‌طلبان و مخالفان سیاسی است که فعالیت‌های مجازی داشته‌اند. او مسئول سرکوب افرادی است که در دفاع از حقوق قانونی خود مانند آزادی بیان فعالیت می‌کردند.

*آخرین به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۳۹۷*