نام و نام‌خانوادگی:

نورالله طاهری

زندگینامه:

نورالله طاهری متولد ۱۳۴۴ است. 

مسئولیت‌ها:

ـ معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان بهارستان تا خرداد ۱۳۹۴

ـ فرماندار شهرستان فیروزکوه از خرداد ۱۳۹۴ تا ۲۶ بهمن ۱۳۹۶

ـ فرماندار شهرستان شهریار از ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

۱-  قتل معترضان و برخورد خشونت‌آمیز با آنان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

نورالله طاهری به عنوان فرماندار شهرستان شهریار در کشتار و سرکوب معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در این شهرستان مسئول است.

بر طبق قوانین جمهوری اسلامی فرماندار مسئول برقراری و حفظ نظم و امنیت شهرستان است و نیروهای انتظامی تحت نظارت او عمل می‌کنند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ دهها تن در شهرستان شهریار توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند. در دهم آذر ۱۳۹۸وب‌سایت کلمه آمار تعداد معترضانی که در جریان این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی و انتظامی در شهرستان شهریار کشته شدند را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرد.

در جریان اعتراضات آبان، نورالله طاهری از دستگیری ۸۰ تن از معترضان خبر داد و مدعی شد که این افراد در خارج از این شهرستان سکونت داشته‌اند. او همچنین در ۹ آذرماه ۱۳۹۸ از اجرای دستورات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در برخورد با معترضان بازداشت شده خبر داد.

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند؛ دهها تن را به قتل رساندند، صدها نفر را مجروح  و هزاران معترض را بازداشت کردند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*