Hamid-Reza-Emadi

نام و نام خانوادگی:

حمیدرضا عمادی

زندگینامه:

از سوابق و پیشینه او اطلاعی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

-مدیر اتاق خبر شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی تا بهمن‌ماه ۱۳۹۴

موارد نقض حقوق بشر:

حمیدرضا عمادی به‌ عنوان مدیر اتاق خبر شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی و شخصی حقیقی و حقوقی به دلیل تهیه و پخش اعترافات اجباری گروه‌های مختلفی از بازداشت‌شدگان از جمله روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، کرد و عرب و … مرتکب نقض حقوق بشر شده است. این اعمال مصداق نقض آشکار موازین بین‌المللی در حق برخورداری از دادگاه منصفانه و دادرسی قانونی است.

طبق شهادت مازیار بهاری، روزنامه‌نگار و فیلمساز ایرانی-کانادایی، حمیدرضا عمادی خبرنگاری بوده که از طرف پرس‌تی‌وی در زندان اوین در مدت بازداشت او پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با او مصاحبه کرده است. مازیار بهاری همچنین تایید کرده است که در طول مصاحبه عمادی و بازجویش (که پشت پرده‌ای مخفی شده بوده تا بهاری نتواند او را ببیند) با هم در باره سوالات و پاسخ‌هایی مازیار بهاری تبادل نظر کردند تا مطمئن شوند تمام موارد که از شب قبل برای این اعتراف اجباری نوشته شده بود، گفته شود.

«آفکام» تلویزیون پرس‌تی‌وی را برای پخش این مصاحبه ۱۰۰۰۰۰ پوند جریمه کرد. این مصاحبه در زندان تحت فشار و علی‌رغم میل و خواسته مازیار بهاری فیلم‌برداری شده بود.

طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ اعترافات دست‌کم ۱۸ زندانی سیاسی و عقیدتی از پرس‌تی‌وی پخش شده است. بر اساس تحقیقات عدالت برای ایران تمامی این اعترافات، تحت فشار، آزار و یا شکنجه گرفته شده و بدون رضایت این زندانیان، از پرس‌تی‌وی پخش شده است.

مازیار بهاری، روزنامه‌نگار ایرانی-کانادایی و خبرنگار نیوزویک و کانال ۴ انگلیس در تهران؛ زانیار  و لقمان مرادی؛ زندانیان سیاسی کرد؛ احمد دبات و سجاد بیت عبدالله، زندانیان سیاسی عرب؛ سکینه محمدی آشتیانی، زندانی زن محکوم به سنگسار؛ هوتن کیان، وکیل حقوق بشری؛ جمال قزاقی، زندانی سیاسی کرد؛ مرضیه رسولی، پرستو دوکوهکی و سهام بورقانی، روزنامه‌نگار؛ هادی راشدی، مدیر مدرسه در شهر رامشیر و موسس یک سازمان غیر دولتی برای توسعه فرهنگ و زبان عربی؛ هاشم شعبانی، دبیر دبیرستان و موسس یک سازمان غیر دولتی برای توسعه فرهنگ و زبان عربی؛ طاها حیدریان، فعال سیاسی عرب؛ سمکو خلقتی، کارمند تاسیسات هسته‌ای اراک و علی چبیشات و خالد موسوی و سلمان چایانی، زندانیان سیاسی عرب، از جمله افرادی هستند که اعترافات اجباری آنها از شبکه پرس‌تی‌وی، تحت مدیریت محمد سرافراز پخش شده است.

پرس‌تی‌وی اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسی[۱] از جمله دستگیرشدگان عرب را ماه‌ها پیش از برگزاری دادگاه ایشان و در برنامه‌هایی چون «گروه تروریستی الاحوازی در خوزستان» و «گروه تروریستی الاحوازی در ایران» پخش کرده است. این اعترافات دروغین به وضوح تحت شکنجه گرفته شده‌اند.

همچنین تصاویر خانواده‌های علی چبیشات و خالد موسوی  و سلمان چایانی سه زندانی سیاسی که پس از مدت‌ها بی‌خبری از آنها، با وعده ملاقات با عزیزان‌شان برای آمدن جلوی دوربین پرس‌تی‌وی تحت فشار گذاشته شده‌اند نیز  بدون اخذ رضایت  آنها از پرس‌تی‌وی پخش شده است.

در فروردین‌ماه ۱۳۹۵ شینا شیرانی، مجری پرس‌تی‌وی، با پخش یک فایل صوتی، اطلاعات مربوط به آزار جنسی و تهدید از سوی حمیدرضا عمادی، سردبیر ارشد این کانال ۲۴ ساعته انگلیسی، را به عرصه عمومی کشاند. در پی این اتفاق، روابط عمومی شبکه پرس‌تی‌وی اعلام کرد که عمادی از شغل خود معلق شده و درباره موضوعات مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی دست به تحقیق خواهد زد.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ حمیدرضا عمادی را  به دلیل پخش اعترافات اجباری روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در فهرست تحریم‌های حقوق بشری قرار داد. بر اساس این تحریم، دارایی‌های حمیدرضا عمادی در اروپا توقیف و از ورود او به اروپا جلوگیری می‌شود.

——————–

[۱]شهادت مازیار بهاری، زندانیان سیاسی کرد و اعضای خانواده زندانیان سیاسی عرب، نزد عدالت برای ایران

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷*