نام و نام خانوادگی:

صبرعلی چابک

زندگینامه:

از محل و سال تولد او اطلاعی در دست نیست. او تحصیلات حوزوی دارد

مسئولیت‌ها:

ـ رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه  دست‌کم از سال ۱۳۹۰ تاکنون

-رییس دادگاه‌های انقلاب ارومیه

برخی موارد نقض حقوق بشر:

علی چابک به عنوان رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه در صدور احکام اعدام و زندان برای فعالان سیاسی و مدنی و اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی مسئول است.

۱ـ نقض حقوق شهروندان بهائی 

علی چابک به عنوان رییس شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه با صدور احکام سنگین حبس برای شهروندان بهائی در نقض حقوق آنان مسئول است.

او در تیرماه ۱۳۹۳ طی یک روند دادرسی ناعادلانه در حالی که بیشتر بازداشت‌شدگان از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند، سه شهروند بهایی به نام‌های فردین اعضایی(اغصانی)، فرحناز مقدم و گیسو شیخ‌حسن‌آبادی را به اتهام‌ «فعالیت تبلیغی به نفع دیانت بهایی» و«تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق تشکیل کلاس‌های تبلیغی» به شش سال زندان محکوم کرد.

قاضی چابک همچنین چهار شهروند بهایی دیگر به نام‌های ندا فرصتی‌پور، امیر معبودی، نوشین میثاقی و سهیلا اقدسی را نیز با اتهام «فعالیت تبلیغی به نفع دیانت بهایی» به شش ماه زندان محکوم کرد.

۲ـ صدور احکام اعدام برای فعالان سیاسی و اقلیت‌های اتنیکی

علی چابک در مقام رییس شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه از عاملان صدور احکام سنگین اعدام و حبس برای فعالان سیاسی و مدنی و اقلیت‌های اتنیکی در روندی ناعادلانه و ناروشن است.

در تاریخ ۲۳ مهرماه سال ۹۰ در دادگاهی چند دقیقه‌‌ای به ریاست قاضی چابک،  بهروز آلخانی  به اتهام «محاربه از طریق همکاری موثر با پژاک و ترور دادستان خوی» به اعدام محکوم شد. با وجود درخواست سازمان عفو بین‌الملل و اعضای خانواده او این حکم در چهارم شهریور ۱۳۹۴ در زندان ارومیه اجرا شد. در سال ۱۳۹۳ اعتصاب غذای بهروز آلخانی و چندین زندانی دیگر در زندان مرکزی ارومیه با واکنش ۲۱ سازمان حقوق بشری از جمله عدالت برای ایران روبه‌رو شده بود. این سازمان‌ها خواستار رسیدگی به «وضعیت ایمنی و بهداشتی» ۲۷ زندانی سیاسی کرد شده بودند.

در دی ‌ماه ۱۳۹۵هدایت عبدالله‌پور به اتهام «معاونت در بغی» توسط قاضی چابک محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم در مهر ۱۳۹۷ در دیوان عالی کشور  تایید شد و خطر اعدام هر لحظه هدایت‌الله عبدالله پور را تهدید می‌کند.

علی چابک در خردادماه ۱۳۹۶ طی یک روند دادرسی ناعادلانه یک زندانی سنی‌مذهب به نام داوود میهن‌دوست را به اتهام «عضویت در گروههای سلفی» به اعدام محکوم کرد.

۳ـ صدور احکام حبس برای فعالان مدنی و سیاسی و اقلیت‌های اتنیکی

در مرداد ۱۳۹۰، مهسا مهدیلی، فعال مدنی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه، به ریاست قاضی چابک به اتهام « تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند» به یک سال زندان محکوم شد. مهسا مهدیلی به عدالت برای ایران گفته که دلیل صدور این حکم انتشار مقاله‌های او در مورد شکنجه در بازداشتگاهها و زندان‌های جمهوری اسلامی بوده است. 

علی چابک در اسفندماه ۱۳۹۱ عمر پیرنیا را به اتهام «همکاری با پژاک» به ۶ سال حبس محکوم کرد و نیما حسنی را به اتهامات «تبانی بر ضد امنیت داخلی و تبلیغ علیه نظام به شش ماه حبس تعزیری» محکوم کرد. نیما حسنی در ۱۹ خردادماه ۱۳۹۳ و در آستانه تجمع مرتبط با دریاچه ارومیه به همراه بیست و یک تن دیگر بازداشت شده بود.

در ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۵ پنج شهروند کرد به نام‌های رسول عزیزی، محمد ظاهر فرامرزی، جلال مسروری، یعقوب باکرام و کمال مسروی توسط قاضی چابک به حبس‌های بلند مدت از ۱۰ تا  ۲۵ سال محکوم شدند. او همچنین در فرودین‌ماه ۱۳۹۶ سه زندانی سنی‌مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نام‌های توفیق عبدالهی، یوسف کاملا و حبیب امینی را به اتهام «عضویت در گروهای سلفی» ۵ تا ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

 در مهرماه ۱۳۹۰ در دادگاهی به ریاست علی چابک، کامل شبلویی فعال سیاسی به اتهام «همکاری با پژاک» به چهار سال زندان محکوم شد.

در آبان ماه ۱۳۹۷، قاضی چابک اولدوز قاسمی، فعال سیاسی ترک را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک‌ سال زندان محکوم کرد.

*آخرین به‌روزرسانی ۰۷ اسفند ۱۳۹۸*