نام و نام خانوادگی:

محمد سرافراز

زندگینامه:

محمد سرافراز، متولد سال ۱۳۴۰ است و در مقطع دکترای  علوم سیاسی از دانشگاه بیروت فارغ التحصیل شده است.

 مسئولیت‌ها:

 ـ رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از  ۱۷ آبان ۱۳۹۳ تا اردیبهشت ۱۳۹۵

ـ عضو شورای عالی فضای مجازی از  اسفند ۱۳۹۰  تا کنون

ـ معاون برون‌مرزی سازمان صدا و سیما از ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۳

مدیر شبکه پرس‌تی‌وی از  ۱۳۸۶- ۱۳۹۳

ـ مدیر شبکه‌های تلویزیونی هیسپان‌تی‌وی، کوثر و العالم

موارد نقض حقوق بشر (به ترتیب زمان وقوع):

ـ پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی ـ عقیدتی

 هنگام ریاست محمد سرافراز بر شبکه تلویزیونی پرس تی وی ( ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲)، اعترافات دست‌کم ۱۸ زندانی سیاسی و عقیدتی از این شبکه، پخش شده است. بر اساس تحقیقات عدالت برای ایران تمامی این اعترافات، تحت فشار، آزار و یا شکنجه اخذ شده و بدون رضایت این زندانیان، از پرس تی وی پخش شده است.

صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز ۲۴ آبان ۱۳۹۳ در نخستین روزهای شروع به کار محمد سرافراز به عنوان رئیس این سازمان با پخش تصاویر  ﺣﺎﻣﺪ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﮐﻤﺎﻝ ﻣﻼﯾﯽ، ﺟﻬﺎﻧﮕﯿﺮ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ، ﺟﻤﺸﯿﺪ ﺩﻫﻘﺎﻧﯽ، زندانیان سنی، اتهامات  منتسب به آنها را منتشر کرد. این چهار زندانی سنی مذهب در همان زمان، طی  نامه‌ای که از زندان به بیرون انتقال دادند، به این برنامه و نسبت دادن اتهامات دروغین به آنها اعتراض کرده بودند.

مازیار بهاری٬‌ روزنامه نگار ایرانی-کانادایی و خبرنگار نیوزویک و کانال ۴ انگلیس در تهران؛ زانیار  و لقمان مرادی؛ زندانیان سیاسی کرد؛ احمد دبات و سجاد بیت عبدالله، زندانیان سیاسی عرب؛ سکینه محمدی آشتیانی زندانی زن محکوم به سنگسار؛ هوتن کیان، وکیل حقوق بشری؛ جمال قزاقی، زندانی سیاسی کرد؛ مرضیه رسولی، پرستو دوکوهکی و سهام بورقانی، روزنامه نگار؛ هادی راشدی، مدیر مدرسه در شهر رامشیر و موسس یک سازمان غیردولتی برای توسعه فرهنگ و زبان عربی؛ هاشم شعبانی، دبیر دبیرستان و موسس یک سازمان غیردولتی برای توسعه فرهنگ و زبان عربی؛ طاها حیدریان، فعال سیاسی عرب؛ سمکو خلقتی، کارمند تاسیسات هسته ای اراک؛ علی چبیشات و خالد موسوی  و سلمان چایانی، زندانیان سیاسی عرب از جمله افرادی هستند که اعترافات اجباری آنها از شبکه پرس تی وی، تحت مدیریت محمد سرافراز پخش شده است.

پرس‌تی‌وی اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسیاز جمله دستگیرشدگان عرب را ماه‌ها پیش از برگزاری دادگاه ایشان و در برنامه‌هایی چون «گروه تروریستی الاحوازی در خوزستان» و «گروه تروریستی الاحوازی در ایران» پخش کرده است که در آن این اعترافات دروغین را که به وضوح تحت شکنجه گرفته شده اند، پخش می‌کند.

همچنین تصاویر خانواده‌های علی چبیشات و خالد موسوی  و سلمان چایانی سه زندانیان سیاسی که پس از مدت‌ها بی خبری از آنها، با وعده ملاقات با عزیزان‌شان برای آمدن جلوی دوربین پرس تی وی تحت فشار گذاشته شده‌اند نیز  بدون اخذ رضایت  آنها از پرس تی‌وی پخش شده است.

 پخش چنین برنامه‌هایی نقض صریح قوانین بین‌المللی در زمینه حقوق متهم و برگزاری دادگاه عادلانه است و حتی بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، رسانه ها حق انتشار اسامی و تصاویر متهمان را ندارند و در صورت تخلف، باید به مجازات برسند.

ـ مشارکت در کنترل، سانسور، فیلترینگ و تعقیب کاربران فضای مجازی

محمد سرافراز به‌عنوان عضو شورای‌عالی فضای مجازی، (از اسفند۱۳۹۰ تا آبان ۱۳۹۳ و از اردیبهشت ۱۳۹۵ تا کنون)  در کنترل، سانسور، فیلترینگ و تعقیب کاربران فضای مجازی نقش موثری داشته‌است.

شورای عالی فضای مجازی، عالی‌ترین نهادی است که وظیفه نظارت، سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی در فضای مجازی را به عهده دارد و مسئول اصلیِ کنترل، سانسور، فیلترینگ و تعقیب کاربران فضای مجازی در ایران است.

به‌طور نمونه در بخش‌هایی ازمصوبه شورای عالی فضای مجازی، مورخ خرداد ۱۳۹۶ در مورد پیام رسان‌های اجتماعی (تلگرام، واتزاپ…)بر«ذخیره‌سازی» و « پردازش داده‌های مرتبط با فعالیت پیام رسان» در داخل کشور تاکید شده‌است.

هم‌چنین در بخش دیگری از این مصوبه آمده‌است:

«مسئولیت اقدامات کاربران در شبکه‌های احتماعی به عهده خود کاربران است و ارائه دهنده خدمت پیام رسان موظف به همکاری با مقامات  است.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشریِ اتحادیه اروپا 

اتحادیه اروپا اسفند ۱۳۹۱، محمد سرافراز را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های احتمالی وی  در اروپا توقیف خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا،  «همکاری تنگاتنگ شبکه پرس تی وی با نیروهای امنیتی و مسوولان قضایی» برای «پخش اعترافات اجباریِ زندانیان»،  از دلایل تحریم محمد سرافراز عنوان شده‌است.

*آخرین به روز رسانی: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶*