نام و نام خانوادگی:

لیلا واثقی

زندگی‌نامه:

لیلا واثقی متولد ۱۳۵۱ دارای مدرک دکتری اقتصاد بین‌الملل است.

مسئولیت‌ها:

– مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استان مازندران

– دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان مازندران در سال ۱۳۹۴

– نماینده استان مازندران در طرح‌های اقتصادی در بنیاد علوی از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵

– مسئول کمیته نظارت بند ‹د› تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۳۹۶ (کمیته امداد و بهزیستی)

– فرماندار شهر قدس (قلعه حسن خان) از مهرماه ۱۳۹۸ تاکنون

برخی موارد نقض حقوق بشر:

۱- قتل معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

لیلا واثقی به عنوان فرماندار شهر قدس (قلعه حسن خان) در قتل چندین تن از معترضان در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ مسئول است.

واثقی خود در گفت‌وگویی که روز یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸ با روزنامه دولتی ایران داشته بر نقش و مسئولیت در صدور فرمان شلیک گلوله به معترضان در شهرستان شهر قدس (قلعه حسن خان) تاکید کرده و گفته است:«یک تعداد نیروی محدودی اینجا در فرمانداری باقی ماند و وقتی جمعیت را با آن خشم دیدند، از در ورودی فرمانداری عقب‌تر آمدند. معترضان هم در را شکستند و وارد شدند. سینه سپر می‌کردند و می‌گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید. چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد، اما من این دستور را داده بودم و گفته بودم هر کسی از درِ فرمانداری وارد شد، بزنید. شخصا به نیروی انتظامی دستور دادم به افرادی که وارد فرمانداری شدند شلیک کند».

طبق گزارش رادیو فردا در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸، شهرستان شهر قدس غرب تهران یکی از مناطقی بود که اعتراضات در آن گسترده بوده که در نتیجه آن دست کم هشت تن از معترضان با شلیک گلوله از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند.

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین، نیروهای امنیتی و انتظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند؛ دهها تن را به قتل رساندند، صدها نفر را مجروح  و هزاران معترض را بازداشت کردند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*