نام و نام‌خانوادگی:

جواد جاویدنیا

زندگینامه:

جواد جاویدنیا متولد سال ۱۳۵۸ در خرم‌آباد است. او دارای مدرک دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی است.

مسئولیت‌ها:

-معاونت دادستانی مشهد تا ۲۱ مهر ۱۳۹۷

-معاون قضایی امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر شورای تعیین مصادیق مجرمانه از ۲۱ مهر ۱۳۹۷ تا کنون

 برخی از موارد نقض حقوق بشر:

۱- محروم کردن شهروندان از حق دسترسی آزادانه به اطلاعات و ابزارهای ارتباطی آنلاین

جواد جاویدنیا به عنوان دبیر شورای تعیین مصادیق مجرمانه، از عاملان ایجاد محدودیت در دسترسی آزادانه کاربران اینترنت و فیلترینگ محتوای اینترنتی در ایران است.

او همچنین در  مقام سرپرست معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی در نقض حریم خصوصی کاربران فضای مجازی، تهدید و تعقیب و بازداشت آنان نیز مسئول است. در مهرماه ۱۳۹۸، جاویدنیا  مدیران کانال ها و صفحات در رسانه های اجتماعی را تهدید به مجازات شدید کرد تا از انتشارخبرهای رسانه‌هایی غیر از رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی خودداری کنند.

۲- مشارکت در سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸

جواد جاویدنیا در مقام معاون قضایی امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در تسهیل سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات آبان ۱۳۹۸ مسئول است.

جواد جاوید نیا در سوم آذر ۱۳۹۸با اشاره به اعتراضات سراسری مردم، وقوع اعتراضات را به کشور‌های خارجی نسبت داد و گفت:

«دشمن از طریق فضای مجازی در حال جذب و آموزش نیروهاست و در اغتشاشات اخیر نیز توانسته بود با جذب و به کارگیری اراذل و اوباش امنیت مردم و کشور را نشانه بگیرد و در این زمینه شاهد ریخته شدن خونهای بناحق جوانان و شهدای امنیت بودیم»

او در ادامه شبکه اینترنت را ابزار نفوذ دشمن دانست و ارائه دهندگان وی‌پی‌ان و پراکسی‌ها را تهدید کرد تا از انتشار اخبار مرتبط با اعتراضات خودداری کنند:

«دادستانی کل کشور به ارائه دهندگان وی پی ان، پوسته‌های تلگرامی، پراکسی‌ها و مدیران هاست‌های داخلی که با این عوامل همکاری کنند هشدار می‌دهد که به‌عنوان اقدام علیه امنیت ملی تحت تعقیب قرار می‌گیرند»

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین، نیروهای امنیتی و نظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند و دهها تن را به قتل رساندند، مجروح کردند و هزاران نفر بازداشت شدند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*