یک شهروند هنگ کنگی به دلیل پخش اعترافات اجباری‌اش توسط تلویزیون جهانی دولتی چین (CGTN)، از این شبکه به «آفکام» نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا شکایت کرده است. به گزارش سازمان «حفاظت برای فعالان»، پلیس چین در شرایطی سیمون چنگ را وادار به این اعترافات اجباری کرده که او در یک سلول انفرادی و در مکانی نامعلوم زندانی بوده و مورد شکنجه قرار می‌گرفته است.

به گفته سازمان «حفاظت فعالان» که یک سازمان غیردولتی برای حمایت از فعالان حقوق بشر در آسیا است، اعترافات اجباری سیمون چنگ روز پنجشنبه ۲۱ نوامبر از تلویزیون جهانی انگلیسی زبان دولتی چین پخش شده در حالی که این اعترافات سه ماه پیش از او گرفته شده بودند. در شکایت سیمون آمده که تلویزیون دولتی چین در جریان پخش اعترافات اجباری او در حالی مدعی محاکمه وی شده که این ادعا از اساس دروغ بوده و حتی پلیس نیز چنین ادعایی را مطرح نکرده است.

بر اساس گزارش سازمان «حفاظت فعالان» سیمون چنگ پیشتر از سوی وزارت امنیت چین تهدید شده بود که در صورت افشاء جزئیات بازداشتش، از سوی این وزارت خانه ربوده خواهد شد.

این اولین بار نیست که تلویزیون دولتی چین (CGTN) اقدام به پخش اعترافات اجباری افراد می‌کند. پیش از این نیز این شبکه تلویزیونی در چندین مورد اقدام به پخش اعترافات اجباری افرادی کرده بود که توسط مقام‌های امنیتی یا پلیس چین بازداشت شده بودند. نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا «آفکام» نزدیک به یک سال است که در مورد پخش اعترافات اجباری به وسیله تلویزیون دولتی چین تحقیق می‌کند.

پیش از این و در سال ۲۰۱۲ پرس تی وی شبکه انگلیسی‌زبان دولتی ایران به دلیل شکایت مازیار بهاری، خبرنگار هفته نامه نیوزویک به دلیل پخش “اعترافات اجباری” او در دوران بازداشتش در ایران، از سوی آفکام محکوم به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند شده بود.