jaber banshi

نام و نام خانوادگی:

جابر بانشی

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در  دست نیست

مسئولیت‌ها:

رییس شعبه اول دادگاه عمومی شیراز

 –دادستان عمومی و انقلاب شیراز  تا ۵ آبان ۱۳۹۰

رییس شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر استان شیراز از ۵ آبان ماه ۱۳۹۰ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

جابر بانشی در مقام دادستان شیراز مسئول افزایش مجازات اعدام و قصاص زندانیان و نقض حقوق بهاییان است.

صدور و اجرای احکام اعدام‌های ناعادلانه

جابر بانشی در ۲۱ فروردین ۱۳۸۸ از اعدام  سه تن از عوامل بمبگذاری حسینیه سیدالشهدای شیراز  خبر داد و گفته‌ بود: «دشمنان نظام و اسلام باید بدانند که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی مسائل و توطئه‌های آنها را کاملا رصد کرده و برخی از عوامل آنها در خارج از کشور مورد شناسایی قرار داده‌اند و اجازه نخواهند داد که اقدام و توطئه‌ای را صورت دهند.»

وی در ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ در باره هر گونه همکاری با بنیاد «تولد برای آزادی» هشدار داد و گفت که‌ این بنیاد پوششی برای جلب و جذب جاسوس از سوی رژیم صهیونیستی است. وی با هشدار نسبت به هر گونه تماس با شماره تلفن‌های اعلام‌شده از سوی این بنیاد گفت: «هم‌اکنون تعدادی از شهروندان با هدف مسائل مالی و جذب جایزه با این بنیاد تماس گرفته‌اند و در همین زمینه تعدادی پرونده به اتهام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای رژیم اشغالگر قدس تشکیل شده است.

به گفته‌ دادستان شیراز تعدادی از افرادی که با این بنیاد همکاری کرده‌اند به ۹ ماه تا ۶ سال حبس محکوم شده و تعدادی پرونده نیز در حال رسیدگی است. وی در همان روز در باره پرونده عوامل قتل رییس دایره جنایی و آگاهی شیراز گفت: ‌«حکم اعدام ۳ نفر قاتل شهید قربانی به زودی در محل حادثه اجرا می‌شود.».

وی در ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۸۹ از صدور حکم اعدام سه نفر به اتهام همکاری با بنیاد «تولد برای آزادی» خبر داد. وی از کسانی که با این بنیاد تماس گرفته‌اند خواسته بود تا خود را معرفی کنند و از «رأفت اسلامی برخوردار شوند». جابر بانشی گفت که بنیاد «تولد برای آزادی» را «شبکه‌های ماهواره‌ای» برای آزادی «رون آراد» به راه انداخته‌اند. وی هشدار داد که کسی با تلفن‌های این بنیاد تماس نگیرد و یا «جذب» آن نشود.

وی در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ گفته بود: «تلاش می‌کنیم اگر از نظر قانونی امکان داشته باشد احکامی که اسلام برای سارقان در نظر گرفته و در برخی موارد قطع دست است را اجرا کنیم. ‌این طور هم نیست که دستگاه قضایی هیچ وقت این گونه احکام را اجرا نکرده باشد، زیرا برای نمونه در یک ماه گذشته دو مورد قطع دست  در زندان مرکزی شیراز اجرا شده است.»

نقض حقوق بهاییان به دلیل باورهای مذهبی

جابر بانشی در مقام دادستان شیراز مسئول سرکوب، بازداشت و نقض حقوق بهاییان است.

رها ثابت یکی از جوانان بهایی که در محله‌‌‌‌های محروم شیراز به خدمات اجتماعی داوطلبانه مشغول بوده است به مدت سه سال و نیم از مدت محکومیت خود را در یک سلول انفرادی در بازداشتگاه پلاک صد شیراز گذرانده است. او در شهادتش به عدالت برای ایران می‌گوید:

«دادستان کل استان فارس آقای جابر بانشی خودش به پدرم گفته بود که اگر دخترتان را ببرم [زندان] عادل‌آباد [شیراز] از دربان زندان عادل‌آباد تا رییس زندان بهایی می‌شوند، به خاطر همین من دخترتان را اینجا [پلاک صد] نگه داشته‌ام. این سه سال و چهار ماه طول کشید. یعنی سه سال و چهار ماه من را آنجا نگه داشتند در شرایط بازداشتی. ….کلا همه‌اش انفرادی بود،… هیچ [نگهبان] زنی نبود. خودشان هم می‌گفتند ما چون هیچ پرسنلی که زن باشد نداریم. … زندان‌بان هم همان بازجو بود …من از صدایش تشخیص می‌دادم این همانی است که ازم سوال جواب می‌کند. اینطوری بود، …من صدای بقیه زندانی‌های مرد را می‌شنیدم، مثلا بغلی‌دستی‌های من همه‌شان پسرهای جوان یا مردهایی بودند که دستگیرشان کرده بودند. داد و بیداد می‌کردند، سر و صدا می‌کردند، توی در لگد می‌زدند و از آن طرف هم، آن‌ها [زندانبان‌ها] بد و بیراه بهشان می‌گفتند …»

جابر بانشی در بهمن ماه ۱۳۸۶ اعلام کرد دست‌کم سه شهروند بهایی در ‏شیراز زندانی هستند. ‏او اتهام این افراد را ‏‏«تشکیل ‏گروه‌های غیرقانونی و فریب در قالب گروه‌های غیر دولتی» و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» دانسته و ‏‏‏«ادعای رسانه‌های بیگانه مبنی بر عقیدتی و مذهبی بودن اتهام این افراد» را رد کرد.‏ وی در عین حال همفکران این زندانیان بهایی را نیز تهدید کرد و گفت: «اقدام علیه امنیت، خط قرمز نظام ‏اسلامی ‏است و هرکس بخواهد از این خط قرمز عبور کند و علیه امنیت ملی اقدامی داشته باشد، با هر اعتقاد، ‏مذهب و نگرش دینی ‏که باشد، با آنها برخورد می‌شود.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله جابر بانشی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. براساس بیانیه اتحادیه اروپا جابر بانشی در مقام دادستان شیراز مسئول افزایش مجازات اعدام و به دار کشیدن چندین نفر از محکومان به مرگ است. او در حادثه بمب‌گذاری شیراز در سال ۱۳۸۸ چندین نفر از معترضان نظام را به مرگ محکوم کرد.

 

*آخرین به‌روزرسانی: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷*