نام و نام خانوادگی:

حسن آخریان

زندگینامه:

از پیشینه و سوابق او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

-رییس بند ۱ زندان رجایی‌شهر کرج تا تیرماه ۱۳۸۹

 -مسئول حراست زندان رجایی‌شهر کرج

رئیس اندرزگاه پنج و مسئول سوئیت‌ها(سلول انفرادی) در زندان رجایی‌شهر

موارد نقض حقوق بشر:

حسن آخریان به عنوان مسئول حراست زندان رجایی‌شهر کرج و رییس بند ۱ و بند ۵ این زندان در قتل، سرکوب، شکنجه و محروم کردن زندانیان از درمان مسئول است.

قتل، شکنجه و محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی

چندین نفر از زندانیان سابق این زندان، شکنجه شدن از سوی او را تأیید کرده‌اند. بر اساس گزارش یکی از زندانیان رجایی‌شهر، نیروهای زندان با اطلاع کامل آخریان او را  ضرب و شتم شدید کرده‌اند.

به عنوان نمونه بهروز جاوید تهرانی، زندانی سیاسی سابق، چند بار به سلولی که محل شکنجه زندانیان است برده شد. حسن آخریان پس از پابند و دست‌بند و چشم‌بند زدن به این زندانی سیاسی همراه با تعدادی پاسدار بند او را  شکنجه کرده‌اند.

بیستم مردادماه سال ۱۳۸۹، حسن قشقاوی، یکی از زندانیان بند یک زندان رجایی‌شهر کرج پس از بازگشت از دادگاه و انتقال به سلول انفرادی، بر اثر شکنجه زندانبانان به کما فرو می‌رود و بعد از چند ساعت جان خود را از دست می‌دهد.

محسن دکمه‌چی، یکی از بازاریان سرشناس تهران، که به اتهام کمک مالی به خانواده‌های زندانیان سیاسی به ١٠ سال حبس در زندان رجایی‌شهر محکوم شده بود در شامگاه هشتم فروردین ١٣٩٠ بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده و عدم درمان به موقع و مناسب جان سپرد. این در حالی است که مسئولان زندان تا اوایل اسفند به او اجازه بستری شدن در بیمارستان را نداده بودند

در شهریورماه ۱۳۹۳ پیکر بهرام تصویری خیابانی، از زندانیان عادی محکوم به اعدام، در سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر  پیدا شد. این زندانی پیش از این با انتشار یک ویدئو، علیه مسئولان و زندانبانان این زندان شهادت داده بود و در اعترافات خود گفته بود که مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفته است. بهرام تصویری خیابانی، دست‌کم از سال ۸۸ جزو زندانیانی بوده که به دلیل اعتراض و همینطور شکایت از مسئولان اجرایی زندان به خصوص به دلیل تجاوز و شکنجه، همواره در تنش و درگیری با زندانبانان این زندان بوده است. او مدت زیادی از ایام حضور خود در زندان‌ها را به دلیل اعمال رفتارهای سلیقه‌ای زندانبانان این زندان ناچار در سلول‌های انفرادی و در شرایط روحی و جسمی نامناسبی سپری کرده بود. همبندان و دوستان این زندانی معتقد هستند که او از سوی ماموران زندان در سلول‌های انفرادی کشته شده است. در زمان کشته شدن این زندانی حسن آخریان که قبلا رئیس اندرزگاه یک بود، رئیس اندرزگاه پنج و مسئول سوئیت‌ها شده بود. بهرام تصویری هم در همان سوئیتی که حسن آخریان مسئولش بود کشته شد.

محمد پورعبدالله، زندانی سیاسی که بیشتر مدت محکومیت خود را در زندان قزلحصار کرج در بین زندانیان عادی گذرانده، در باره وضعیت زندانیان عادی به رادیو زمانه می‌گوید: «سوئیت یک سلول انفردای است که بعضی وقت‌ها تا چند نفر را آنجا می‌اندازند ولی وقتی می‌خواهند بلایی سر کسی بیاورند به صورت انفرادی او را در آنجا نگه می‌دارند. هیچ امکاناتی ندارد و  آنجا زندانی را مورد شکنجه قرار می‌دهند.»

در شهریورماه ۱۳۸۹ محسن بیک‌وند، یکی از زندانیان عادی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، در زندان به قتل رسید. محسن بیک‌وند که بارها از سوی ماموران زندان شکنجه‌های سخت شده بود، در بند ۶، سالن ۱۶ زندان رجایی‌شهر کرج به قتل رسیده است. محسن بیک‌وند، اواسط خردادماه سال ۱۳۸۹ به سلول انفرادی بند یک زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده بود. زندانیان محبوس در زندان رجایی‌شهر معتقدند که دستور قتل این زندانی از سوی مسئولان زندان صادر شده است و قتل زندانیان معترض از سوی زندانیان دیگر به صورت سازما‌ن‌یافته و از سوی مسئولان زندان هدایت می‌شود.

بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر در باره شرایط نامناسب زندان رجایی‌شهر کرج هشدار داده بودند. در خردادماه سال ۱۳۹۱ سایت کلمه در گزارشی از آمار بالای مرگ زندانیان در زندان رجایی‌شهر خبر داده بود. این گزارش از مرگ ٧ زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج در طول یک هفته خبر می‌داد که مرگ سه نفر از آنها سکته قلبی ذکر شده است. به نوشته کلمه، ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر امری متداول است و نگهبانان و مسئولان زندان، زندانیان و به ویژه زندانیان سیاسی را به هر بهانه‌ای آزار و اذیت می‌کنند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله حسن آخریان  را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا حسن آخریان مسئول شکنجه زندانیان است. همچنین او مانع از انجام عملیات درمانی زندانیان بیمار می‌شده است. بر اساس گزارش یکی از زندانیان رجایی‌شهر، نیروهای زندان با اطلاع کامل آخریان او را ضرب و شتم شدید کرده‌اند. حتی یک مورد از مرگ زندانی به نام محسن بیک‌وند در زمان ریاست او در زندانی رجایی‌شهر به ثبت رسیده است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷*