پرونده ناقض حقوق بشر: علی چهارمحالی

نام و نام خانوادگی:

علی چهارمحالی

مسئولیت‌ها:

ـ معاون قضایی زندان اوین و معاون سلامت و اصلاح وتربیت استان تهران  تا ۴ مرداد ۱۳۹۵

ـ رئیس زندان اوین از ۴ مرداد ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

علی چهارمحالی به‌ عنوان رئیس زندان اوین، در شکنجه، آزار و اذیت و مرگ  زندانیان سیاسی نقش داشته و مسئول است

ـ جان باختن سینا قنبری در زندان اوین

سینا قنبری، ۲۲ ساله‌، در جریان اعتراضات سراسری، در ۱۰ دی ۱۳۹۶ توسط نیروی انتظامی دستگیر و به بند ۴ قرنطینه زندان اوین منتقل شد. شش روز بعد ( ۱۶ دی ۱۳۹۶) مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت که او در دستشویی قرنطینه زندان خود راحلق‌آویز و خودکشی کرده‌است.

در ۲۱ دی ۱۳۹۶، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور با تایید خودکشی سینا قنبری، در جمع خبرنگاران گفت:« فردی که خودکشی کرده‌است معتاد بوده است و فیلمش هم موجود است ».

پس از ادعای محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور مبنی بر وجود فیلم خودکشیِ سینا قنبری، علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، پس از بازدید از زندان اوین، در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ با رد  این  ادعا در کانال تلگرام شخصی‌اش نوشت: «از این فیلم در جاهای مختلف به اشتباه به نام فیلم خودکشی سینا قنبری نام برده می شود درحالی‌که فیلم حاوی ساعاتی از وضعیت محوطه سرویسهای بهداشتی زندان بوده و داخل سرویس یا ماجرایی که منجر به مرگ شده در فیلم وجود ندارد و اساسا فیلمی از خودکشی وجود ندارد.»

در اسفند ۹۶، عدالت برای ایران از جامعه بین‌المللی خواست تا مجازات‌هایی را علیه علی چهارمحالی که در مرگ و سرپوش گذاشتن برعلت مرگ سینا قنبری مسئول بوده است، اعمال کند.

هم‌چنین نسرین ستوده، وکیل برجسته ایرانی در مصاحبه‌ای با کمپین بی‌المللی حقوق بشر در ایران، گفته‌است که مقامات امنیتی، با دادن  وعده آزادی به زندانیان، آنان را به دریافت «متادون» تشویق کردند.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در توئیتی از خوراندن اجباری دارو به زندانیان از جمله سینا قنبری خبر داده‌است:

« طبق اعلام بستگان یکی از بازداشت‌شدگان که در زندان فوت کرد، او طی چند تماس باخانواده اش اظهار داشته مسئولان او و دیگر بازداشتی ‌ها را مجبور به خوردن قرص هایی می‌کردند که حالشان را بد می‌کرده… »

وقایع منجر به مرگ سینا قنبری هیچگاه از سوی گروه مستقل مورد تحقیق قرار نگرفته است.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram