نام و نام‌خانوادگی:

کیومرث عزیزی

مسوولیت‌ها:

ـ جانشین فرمانده انتظامی استان کرمانشاه تا ۱۳ مرداد ۱۳۹۴

ـ فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی از ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر: 

کیومرث عزیزی به‌عنوان فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی مسوول مرگ وحید حیدری، یکی از بازداشت‌شدگانِ اعتراضاتِ دی ماهِ ۱۳۹۶ است. از آن‌جایی که وحید حیدری در بازداشت‌گاه کلانتری ۱۲ شهر اراک نگهداری می‌شده، بر اساس قانون، نیروی انتظامی مسوول حفظ جان او بوده‌است.

وحید حیدری، ۲۳ ساله‌، در جریان اجتماعات اعتراضی در اراک، روز ۱۰ دی ۱۳۹۶ توسط نیروی انتظامی دستگیر و در کلانتری ۱۲ اراک جان سپرد.  ۱۶ دی ۱۳۹۶ به خانواده حیدری اطلاع داده می‌شود که  فرزندشان در زندان خودکشی کرده و از ایشان می‌خواهند تا پیکر او  را تحویل بگیرند.

به گفته یک فعال مدنی در اراک، خانواده وحید حیدری، تحت فشار شدید امنیتی مجبور شدند او را در مکانی که موردنظر  ماموران امنیتی بود، دفن کنند.

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی ، سه‌شنبه ۱۹ دی ماه با قاچاقچی خواندن وحید حیدری، علت مرگ او  را خودکشی اعلام کرد و گفت که فیلم لحظه خودکشی او موجود است.

این اظهارات در حالی بیان شده‌است که تا کنون هیچ فیلمی از خودکشیِ وحید حیدری منتشر نشده‌است. نزدیکان وحید حیدری با  رد ادعای قاچاقچی بودنِ او، از وجود شکاف عمیقی  روی سر پیکر وحید حیدری داده‌اند که فرضیه خودکشی وی را رد می‌کند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری که پرونده وحید حیدری را دنبال می‌کرد،  در ۲۵ دی ماه و در در منزل‌اش توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. پیش‌ از آن محمد نجفی، با رد فرضیه خودکشی وحید حیدری، گفته بود که او  در بازداشت‌گاه کشته شده‌است.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۱ اسفند ۱۳۹۶*