نام و نام خانوادگی:

عبدالعلی عسگری

زندگینامه:

عبدالعلی عسگری متولد سال ۱۳۳۷ دارای مدرک دکترایِ مهندسی صنایع  است.

مسئولیت‌ها:

ـ مشاور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۰

ـ معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی  از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳

ـ  بنیانگذارِ شرکت فروشگاههای رفاه و مشاور رئیس جمهور از ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۰

ـ  رئیس بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳

ـ مشاور رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی  و معاون آموزشی سازمان و ریاست دانشکده صداوسیما  در سال ۱۳۸۳

ـ معاون توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما از ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳

ـ رئیس سازمان صدا و سیما از ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

 عبدالعلی عسگری به‌عنوان رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مسئول پخش تلویزیونی اعترافات اجباری  زندانیان از شبکه‌های صدا و سیما است.

بر اساس رای دادگاه اروپایی که علیه پرس‌تی‌وی که بخشی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی است صادر شد، تهیه و تولید و پخش اعترافات اجباری مصداق شکنجه و نقض حریم خصوصی است و هر کسی‌ که در این روند دخالتی داشته‌ است، باید به عنوان ناقض حقوق بشر پاسخ‌گو شود.

ـ پخش اعترافات محمد قهرمانی

سارو قهرمانی،۲۴ ساله، که در ۱۲ دی ماهِ ۱۳۹۶ در جریان اعتراضات سراسری دی ماه۱۳۹۶  در سنندج و توسط وزارت اطلاعات دستگیر و در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات جان سپرد. پیکر او ۱۱ روز بعد، در ۲۳ دی ماه ۱۳۹۶ به خانواده‌اش تحویل داده شد.

 تنها یک روز پس از انتشار خبر کشته‌شدن سار و قهرمانی، پدر او ، محمد قهرمانی در ویدئویی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، با رد کشته‌شدن سارو در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات و گفت سارو از اعضای مسلح «حزب کومله» بوده و در یک درگیری مسلحانه کشته شده‌است.

یک روز پیش از جلویِ دوربین رفتنِ محمد قهرمانی (۲۴ دی ۱۳۹۶)، پدر سارو، محمد ابراهیم زارعی، فرماندار در سخنانی مشابه به خبرگزاری‌ ایرنا (خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی) تصریح کرد که کشته‌شدن سارو قهرمانی ربطی به اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶  نداشته‌ و در مورد جزئیات مرگ سارو گفت: «این فرد [سارو قهرمانی] وقتی به همراه یکی از مرتبطین خود تحت تعقیب ماموران قرار داشت بدون توجه به فرمان ایست ماموران از محل گریخته و سپس به سمت ماموران تیراندازی کردند که در درگیری کشته شدند

اظهارات تلویزیونی محمد قهرمانی، پدر سارو  در شرایطی به‌طور کامل تایید کننده گقته‌های محمد ابراهیم زارعی، فرماندار سنندج  بود که بر اساس شهادت یکی از نزدیکانِ سارو، محمد قهرمانی تحت فشار شدید ماموران وزارت اطلاعات جلوی دوربین رفته‌است؛ فشارهایی که هم‌چنان محمد قهرمانی را از انجام مصاحبه با رسانه‌ها باز می‌دارد

سازمان عدالت برای ایران در اسفند ۱۳۹۶، از نهادهای بین‌المللی درخواست کرد تا مجازات‌هایی را علیه عبدالعلی عسگری اعمال کنند.

ـ مائده هژبری

در مرداد ۱۳۹۷، شبکه یک در برنامه‌ای با عنوان «بیراهه»، اعترافات چند دختر نوجوان که ویدیوهای رقصیدن خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، پخش کرد. مائده هژبری، هفده ساله، یکی از این دختران بود که با بغض از فعالیت‌های خود در فضای مجازی ابراز ندامت کرد.

 ـ پخش اعترافات فعالان کارگری و کنشگر مدنی

نوزدهم دی ماه ۱۳۹۷، صدا و سیما در نمایشی امنیتی، اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان، کنشگر مدنی، اسماعیل بخشی و علی نجاتی از فعالان کارگری علیه خودشان را پخش کرد. این برنامه تلویزیونی که با نام «طراحی سوخته» در بخش خبری «بیست و سی» پخش شد، اتهامات تکراری و نخ‌نمایی چون ارتباط با گروه‌های خارج از کشور و براندازی را به بازداشت‌شدگان نسبت داد.

اواسط دی ماه، اسماعیل بخشی، پس از آزادی از زندان، در حساب اینستاگرام خود نوشت که در زندان مورد شکنجه واقع شده است. پس از آن سپیده قلیان نیز از شکنجه شدن خود گفت و ادعاهای بخشی را تایید کرد. او امروز، ۳۰ دی ماه به همراه برادر خود، مهدی قلیان دوباره بازداشت شد
سپیده بعد از پخش برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در توئیتر نوشت: «این تصاویری که از من پخش شد گواه دیگری در اثبات حرف‌هایم مبنی بر شکنجه شدن در طول مدت بازداشتم بود».

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

نهم خرداد۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا  عبدالعلی عسگری را به دلیل  نقض گسترده و شدید حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد

 در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا،  به نقش عبدالعلی عسگری در «سانسور» و«پخش اعترافات اجباری»، اشاره شده‌ است.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی عبدالعلی علی‌عسگری در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به‌روزرسانی۲ بهمن ۱۳۹۷*