نام و نام خانوادگی:

محمدابراهیم زارعی

 

زندگینامه:

محمدابراهیم زارعی متولد سال ۱۳۴۲ در شهر قروه، دارای مدرک دکترایِ باستان شناسی است.

مسئولیت‌ها:

ـ ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، احتمالا از ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۶

ـ فرماندار سنندج از ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ تا کنون

ـ هم‌اکنون: مدیر گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان

موارد نقض حقوق بشر:

محمدابراهیم زارعی، در مقام فرماندار سنندج، با پنهان کردن دلیل واقعی مرگ سارو قهرمانی و همدستی با نیروهای امنیتی در اخذ اعترافات از محمد قهرمانی، پدر سارو، مسئول است.

سارو قهرمانی، ۲۴ ساله، در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶  در سنندج و توسط وزارت اطلاعات دستگیر و در بازداشتگاه وزارت اطلاعات جان سپرد. پیکر او ۱۱ روز بعد، در ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۶ به خانواده‌اش تحویل داده شد. 

تنها یک روز پس از انتشار خبر کشته‌شدن سار و قهرمانی، پدر او ، محمد قهرمانی، در ویدئویی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، با رد کشته‌شدن سارو در بازداشتگاه وزارت اطلاعات گفت سارو از اعضای مسلح «حزب کومله» بوده و در یک درگیری مسلحانه کشته شده‌ است.

یک روز پیش از جلوی دوربین رفتن محمد قهرمانی (۲۴ دی ۱۳۹۶)، پدر سارو، محمدابراهیم زارعی، فرماندار در سخنانی مشابه به خبرگزاری‌ ایرنا (خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی) تصریح کرد که کشته‌شدن سارو قهرمانی ربطی به اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶  نداشته‌ و در باره جزئیات مرگ سارو گفت: «این فرد [سارو قهرمانی] وقتی به همراه یکی از مرتبطین خود تحت تعقیب ماموران قرار داشت بدون توجه به فرمان ایست ماموران از محل گریخته و سپس به سمت ماموران تیراندازی کردند که در درگیری کشته شدند.»

اظهارات تلویزیونی محمد قهرمانی، پدر سارو ، در شرایطی به‌طور کامل تایید‌کننده گفته‌های محمد ابراهیم زارعی، فرماندار سنندج  بود که بر اساس شهادت یکی از نزدیکانِ سارو، محمد قهرمانی تحت فشار شدید ماموران وزارت اطلاعات جلوی دوربین رفته‌ است؛ فشارهایی که هم‌چنان محمد قهرمانی را از انجام مصاحبه با رسانه‌ها باز می‌دارد.»

 

*آخرین به‌روزرسانی ۲۱ اسفند ۱۳۹۶*