پرونده ناقض حقوق بشر: عباس قاسمی

 

نام و نام خانوادگی:

عباس قاسمی

مسئولیت‌ها:

ـ معاون دادستان اراک تا فروردین ۱۳۹۵

ـ سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی از فروردین ۱۳۹۵ تا ۳ بهمن ۱۳۹۵

ـ دادستان عمومی و انقلاب اراک از ۳ بهمن ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

عباس قاسمی، به‌عنوان دادستان عمومی و انقلاب از انجام مسوولیت قانونی خود مبنی بر پیگیری مرگ مشکوک وحید حیدری و کشف دلایل و عوامل در بازداشت‌گاه کلانتری ۱۲ شهر اراک خودداری کرده است.

وحید حیدری، ۲۳ ساله، در جریان اجتماعات اعتراضی در اراک، روز ۱۰ دی ۱۳۹۶ توسط نیروی انتظامی دستگیر و در کلانتری ۱۲ اراک جان سپرد. بر مبنای قانون، ماموران کلانتری مسوول حفظ جان و سلامتی وحید حیدری را بر عهده داشته‌اند. نه تنها دادستان دلایل مرگ وحید حیدری را به‌طور شفاف و علنی پیگیری نکرده‌است بلکه با طرح ادعاهایی که تا کنون اثبات نشده، علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده‌است.

در ۱۶ دی ۱۳۹۶ به خانواده حیدری اطلاع داده می‌شود که  فرزندشان در زندان خودکشی کرده و از ایشان می‌خواهند تا پیکر او  را تحویل بگیرند. به گفته یک فعال مدنی در اراک، خانواده وحید حیدری، تحت فشار شدید امنیتی مجبور شدند او را در مکانی که موردنظر  ماموران امنیتی بود،  دفن کنند.

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی ، سه‌شنبه ۱۹ دی ماه با قاچاقچی خواندن وحید حیدری، علت مرگ او  را خودکشی اعلام کرد و گفت که فیلم لحظه خودکشی او موجود است. این اظهارات در حالی بیان شده‌است که تا کنون هیچ فیلمی از خودکشی وحید حیدری منتشر نشده‌است.

نزدیکان وحید حیدری با  رد ادعای قاچاقچی بودنِ او، از وجود شکاف عمیقی  روی سر پیکر وحید حیدری داده‌اند که فرضیه خودکشی وی را رد می‌کند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری که پرونده وحید حیدری را دنبال می‌کرد،  در ۲۵ دی ماه و در در منزل‌اش توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. پیش‌ از آن محمد نجفی، با رد فرضیه خودکشی وحید حیدری، گفته بود که او  در بازداشت‌گاه کشته شده‌است.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۱ اسفند ۱۳۹۶*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: