نام و نام خانوادگی:

سیداحمد زرگر

زندگینامه:

از گذشته و پیشینه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

-رییس شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر انقلاب اسلامی استان تهران

-نماینده تام‌الاختیار قوه قضاییه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 –دبیر کل ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر  از ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

ـ ریاست شعبه دوم دادگاه شعبه ۲ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی از ۱۳۹۷ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

سیداحمد زرگر به عنوان قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر استان تهران در تایید احکام اعدام برای معترضان به نتایج انتخابات ۸۸ و صدور حکم‌های زندان‌ بلند‌مدت برای روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و مدنی مسئول است.

بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری در مردادماه ۱۳۹۳، اجرای سرکوب خبرنگاران و کُنشگران سیاسی در ایران به رهبری یک گروه شش نفره از قضات جمهوری اسلامی از جمله قاضی احمد زرگر انجام می‌شود که با اشاره وزارت اطلاعات و دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی مسئولیت خود را اجرا می‌کنند. به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، این گروه شش نفره جلسات محاکمه زیادی را مدیریت کرده‌اند، که به گواهی کنشگران، بر مبنای قانون اساسی ایران با اصول محاکمه عادلانه ناسازگار بوده و ناقض پیمان‌نامه‌های بین‌المللی بوده که تهران نیز یکی از امضاکنندگان آنها است. این قاضیان متهم هستند که با عدم رعایت بی‌طرفی قضایی و تحت نظارت ایشان شمار زیادی از روزنامه‌نگاران، حقوقدانان، فعالان سیاسی و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی ایران به حبس‌های طولانی‌مدت، شلاق و حتی اعدام محکوم شده‌اند. بسیاری از زندانیان در شهادت‌های خود این شش قاضی را متهم کرده‌اند که از مقام‌های امنیتی و بازپرس‌های زندان دستور می‌گیرند، به اراده آنها حکم صادر می‌کنند و با وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران همکاری می‌کنند.

تایید احکام اعدام

حکم اعدام جعفر کاظمی، متهم به محاربه از طریق هواداری گروه مجاهدین در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر تایید شده بود. نسیم غنوی، وکیل او، در خصوص دفاعیات مطرح‌شده در دادگاه گفت: «متأسفانه نه دادگاه بدوی به دفاعیات ما توجه کرد نه تجدیدنظر و دیوان هم همین‌طور و بحث محاربه را در مورد ایشان صادق دانستند.»

حکم عبدالرضا قنبری، که در تجمعات خیابانی ششم دی‌ماه سال ۸۸(عاشورا) بازداشت شد و از سوی قاضی صلواتی به اتهام محاربه به اعدام .محکوم شد در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر  مجددا تایید شد

 تایید احکام حبس برای روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی

احمد عسگری، روزنامه‌نگار، از سوی قاضی مقیسه به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی زرگر عینا تأیید شد.

مریم النگی، همسر محسن دگمه‌چی، زندانی سیاسی که در اثر بیماری فوت کرده بود، به ۳ سال حبس در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محکوم شده بود، حکم او عینا در شعبه ۳۶ تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر به تایید رسید.

بهفر لاله‌زاری، حقوقدان و پژوهشگر حقوق قضایی ایران، طی حکمی از سوی قاضی «مقیسه» به ۷ سال زندان محکوم شد، این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به‌ریاست قاضی زرگر تایید شد.

  در یکم خردادماه ۱۳۹۷ رای دادگاه بدوی محمد مظفری، فعال مدنی که پیشتر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل ۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود، از سوی احمد زرگر، قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، عینا تایید شد.

در تیرماه ۱۳۹۸، حکم سه سال و شش ماه زندان برای لیلا حسین زاده ، فعال دانشجویی توسط احمد زرگر تایید شد.

روزبه مشکین خط، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در مرداد ۱۳۹۵ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست زرگر به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

در مرداد ۱۳۹۵، سیداحمد زرگر، رئیس شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران، حامد آئینه‌وند، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار را به شش سال زندان محکوم کرد.

فرهاد میثمی، کنشگر مدنی در مرداد ۱۳۹۸ توسط قاضی زرگر به شش سال حبس محکوم شد.

در شهریورماه ۱۳۹۸، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست احمد زرگر حکم شش سال زندان را برای بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری را تایید کرد.

فرشته طوسی، فعال دانشجویی در مهرماه ۱۳۹۸ و در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به یک سال و شش ماه زندان محکوم شد.

در مهرماه ۱۳۹۸، حکم هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای پریسا رفیعی، فعال دانشجویی توسط احمد زرگر تایید شد.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله احمد زرگر را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا احمد زرگر در مقام قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران مسئول صدور احکام بلندمدت زندان و اعدام علیه معترضان است.

*آخرین به‌روزرسانی: دوم مهر ۱۳۹۸*