azhdarsharifi

نام و نام خانوادگی:

مالک اژدر شریفی

زندگینامه:

از پیشینه و سابقه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی احتمالا از سال ۱۳۸۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۴

-رییس هیئت امنای منطقه هفت کمیسیون حقوق بشر اسلامی

– رییس شعبه ۴۳ دیوان عالی کشور از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

مالک اژدر شریفی به عنوان رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در صدور و اجرای احکام اعدام، قصاص و سنگسار نقش داشته است.

سکینه محمدی آشتیانی

مالک اژدر شریفی مسئول برگزاری دادگاه و صدور حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی بود.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۱۳۸۵ بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی اسکو (آذربایجان شرقی) به اتهام شرکت در قتل همسرش و داشتن رابطه نامشروع به نود و نه ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.  چهار ماه پس از آن، دادگاه کیفری تبریز، سکینه محمدی آشتیانی را به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم کرد. این حکم در حالی صادر شد که سکینه محمدی آشتیانی در آخرین جلسه دادرسی اتهام خود را رد کرده بود و دادگاه با تکیه بر «علم قاضی»، حکم به سنگسار او داد.

در آبان‌ماه ۱۳۸۹  مالک اژدر شریفی در باره حکم سکینه محمدی گفت: «حکم سنگسار سکینه محمدی ‌آشتیانی در صورت تایید نهایی لازم‌الاجرا‌ست. قباحت خیانت به همسر در تمام دنیا جا افتاده و آشتیانی نیز به واسطه خیانت به همسر محکوم به سنگسار شده است. پرونده این متهم هم‌اکنون در تهران مراحل قانونی را طی می‌کند و اگر احیاناً تایید نهایی شد و دستور اجرای حکم صادر شد حکم اجرا می‌شود. چون مجازات این محکوم سنگین است مراحل رسیدگی نیز سنگین خواهد بود و نمی‌توان حکم وی را فوراً اجرا کرد، دستگاه قضا باید اطمینان خاطر کامل داشته باشد سپس اقدام به اجرای حکم کند.»

در دی‌ماه ۱۳۹۰ خبرگزاری ایسنا به نقل از مالک اژدر شریفی گزارش داده بود که «چون امکانات اجرایی حکم سنگسار وجود ندارد، احتمال دارد سکینه محمدی آشتیانی توسط چوبه دار اعدام شود.» او همچنین گفته بود که این موضوع از زمان ریاست قوه قضاییه توسط  شاهرودی مطرح بوده و هم اکنون نیز منتظر تصمیم قوه قضاییه فعلی است. شریفی همچنین به نقل از صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، گفته بود که او نیز موافق اجرای حکم اعدام به وسیله چوبه دار است، چرا که هدف اصلی در این پرونده اعدام است. بعد از این گفته‌ها آن طور که ایسنا گزارش داده بود، مالک اژدر شریفی این گفته‌ها را تکذیب می‌کند و توضیح دیگری نیز درباره این پرونده نداده و گفته بود که پرونده روند قضایی معمول را طی می‌کند.

اعدام در زندان مرکزی تبریز

در ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۱ مالک اژدر شریفی از اعدام چهار مرد جوان در  زندان مرکزی تبریز خبر داد. او گفته بود: «حکم متجاوزان توسط شعبه دوم دادگاه کیفری استان صادر و توسط شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور تایید شد و ریاست قوه قضائیه اجرای حکم را بلامانع اعلام کرد که صبح امروز هر ۴ نفر به دار مجازات آویخته شدند.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله مالک اژدر شریفی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا مالک اژدر شریفی در مقام رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی مسئول برگزاری دادگاه سکینه محمدی آشتیانی، زنی که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شد، است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۸ تیر ۱۳۹۷*