Showcase1Showcase2آخرین مطالبآخرین مطالب پیشخوانبیانیه‌هافعالیت‌های عدالت برای ایران

بیانیه عدالت برای ایران در اجلاس غیررسمی بررسی قطعنامه درباره تمدید ماموریت گزارشگر ویژه و کمیته حقیقت‌یاب در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل

By ۲۲/۱۲/۱۴۰۲ اسفند ۲۸ام, ۱۴۰۲ No Comments

ژنو- ۲۱ اسفند ۱۴۰۲- عدالت برای ایران از گروه اصلی (تنظیم‌کننده) برای پیشنهاد قطعنامه قدردانی می‌کند و همچنین از تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران و ماموریت کمیته حقیقت‌یاب استقبال می‌کند.

فعالیت‌های انجام‌شده ذیل هر دو ماموریت برای جامعه مدنی ایران بسیار کلیدی بوده است و ما به ارسال اطلاعات به این مکانیزم‌ها برای روشن‌کردن واقعیت حقوق بشر در ایران ادامه خواهیم داد.

اگرچه ما درک می‌کنیم که این جلسه بر نکات فنی در متن  قطعنامه متمرکز است، اما مایل هستیم عناصر مهم و موضوعی در آن پوشش داده شود، به ویژه در زمانی که متخصصان مسئول به این نتیجه رسیده‌اند که نقض‌های حقوق بشری که در طی سرکوب اعتراضات در ایران به ثبت رسیده‌اند مصداق جنایت علیه بشریت هستند.

حمایت از کار کمیته حقیقت‌یاب و تکیه بر یافته‌های آن برای پایان‌دادن به مصونیت ناقضان حقوق بشر در ایران به ویژه از طریق اقدامات پاسخگوکننده فراگیرتر چون استفاده از اصل صلاحیت جهانی قضایی (برای محاکمه ناقضان در کشورهای دیگر) حیاتی است.

زنان و دختران همچنان در ایران هدف مجازات بیشتری قرار می‌گیرند و حکومت با استفاده از قوانین و سیاست‌های جدید، کسانی را که از حجاب اجباری سرپیچی می‌کنند منزوی می‌کند و از دریافت خدمات محروم می‌کند. همچنین فشار و آزار زنان از طریق استفاده از فناوری سیستم‌های نظارتی پیشرفته افزایش یافته است.

یک موضوع نگران‌کننده دیگر که می‌توانست در متن قرار بگیرد، تلاش‌های پیوسته مقامات برای ساکت‌کردن حقیقت با هدف حمله به قربانیان و خانواده‌های آنها و همچنین خبرنگاران و سازمان‌های غیردولتی است که نقض‌ حقوق بشر را مستند می‌کنند. همچنین ما حملات جدی سایبری، پروپاگاندا، کمپین‌های اطلاعات نادرست و حتی توطئه‌های تروریستی علیه خبرنگاران و سازمان‌های غیردولتی در خارج از کشور را شاهد هستیم.

همچنین ما از این فرصت برای اطلاع‌رسانی به شما در این مورد استفاده خواهیم کرد که در حال راه‌اندازی یک پایگاه داده شامل ۳۵ هزار ویدئو از اعتراضات هستیم که از طریق درخواست در دسترس است. ما اعتقاد داریم که این اطلاعات در ثبت شواهد جنایت علیه بشریت و جرایم دیگری که مقامات انجام داده‌اند مفید خواهد بود. این پایگاه داده همچنین اطلاعات مهمی درباره ماهیت چندبعدی جنبش زن، زندگی، آزادی ارائه می‌دهد.

بسیار متشکرم!