پرونده ناقض حقوق بشر: غلامرضا ضیائی

نام و نام خانوادگی:

غلامرضا ضیائی

زندگی‌نامه:

از پیشینه و سوابق وی اطلاعی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ رئیس زندان رجایی‌شهر کرج از مهر ۱۳۹۶ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

غلامرضا ضیائی به عنوان رئیس زندان رجایی‌شهر کرج، در نقض حقوق اولیه زندانیان و تحت فشار قرار دادن زندانیان عقیدتی ـ سیاسی نقش موثری داشته‌ است. از زمان انتصاب او به ریاست زندان رجایی‌شهر هم‌چنان اغلب زندانیان عقیدتی ـ سیاسی از خدمات درمانی محروم‌اند و در شرایطی وخیم و نامناسب، دوران حبس خود را می‌گذرانند.

  باوجود این‌که زندان رجایی‌شهر کرج، بیشتر برای نگهداری زندانیانی که مرتکب جرایمی چون قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر شده‌اند، استفاده می‌شود، سازمان زندان‌ها برای تحت فشار قرار دان زندانیان عقیدتی ـ سیاسی، بسیاری از آنان را به این زندان منتقل می‌کند.

 نام زندان رجایی‌شهر همواره با اعدام دسته‌جمعی زندانیان، ممانعت از دسترسی زندانیان به خدمات درمانی، تهدید، ضرب و شتم و به‌ طور کلی، محرومیت زندانیان از حقوق اساسی‌شان  گره خورده‌ است.

 

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

۲۲ دی ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا  غلامرضا ضیائی را به دلیل  نقض گسترده و شدید حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد

 در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا،  به نقش غلامرضا ضیائی در محرومیت زندانیان  از خدمات درمانی، تعرضات جنسی به زندانیان و اعدام‌های غیرقانونی در زندان رجایی‌شهر، اشاره شده‌ است.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی غلامرضا ضیائی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به‌روزرسانی:  ۲ بهمن  ۱۳۹۶*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram