عدالت برای ایران، ۲۰ دی ۱۳۹۶: یک ائتلاف از سازمان‌های غیر دولتی حقوق بشری، از جمله عدالت برای ایران، کانون مدافعان حقوق بشر ایران، کمپین حقوق بشر در ایران، مرکز اسناد حقوق بشر ایران و بنیاد سیامک پورزند به دادستانی آلمان شواهد قانع‌کننده‌ای در باره این‌که آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رییس سابق قوۀ قضاییۀ جمهوری اسلامی ایران، بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸، که در حال حاضر برای درمان پزشکی در شهر هانوفر اقامت دارد، مسئول جنایات علیه بشریت است و بنابراین باید طبق تعهدات آلمان تحت قوانین بین‌المللی برای اجرای پیگرد جهانی قضایی جرایم بین‌المللی در راستای از بین بردن عدم پاسخگویی دستگیر شود، ارائه کرده‌اند.

شاهرودی مسئول دادگاه‌های انقلاب اسلامی بود که تعداد بی‌شماری از فعالان حقوق بشر، وکلای مدافع، روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویس‌ها، معترضان سیاسی و افراد عضو اقلیت‌های مذهبی را به زندان‌های بدنام ایران گسیل کرد، جایی که این افراد در آن مورد شکنجه، تجاوز و قتل قرار گرفتند. طبق گفتۀ شیرین عبادی، برندۀ جایزه صلح نوبل در سال ۱۳۸۲، “آقای شاهرودی مستقیما مسئول انتصاب قضات و دادستان‌هایی بوده که مسئول آزار و اذیت و نقض سیستماتیک حقوق اساسی بشر بوده‌اند. وی باید پاسخگو باشد.” از جمله اعضای این ائتلاف پرفسور پیام اخوان، دادستان سابق دادگاه سازمان ملل در لاهه، است که گفت: “آلمان نقش هدایت‌کننده‌ای در تاسیس دادگاه جنایی بین المللی ایفا کرده است. این غیر قابل قبول است اگر آلمان به دلایل دیپلماتیک به آقای شاهرودی اجازه فرار از پاسخگویی بدهد. پیگرد قضایی جنایات علیه بشریت یک موضوع انتخابی نیست؛ یک تعهد اساسی بین‌المللی است.”

از جمله مدارکی که به مقامات آلمان ارائه شده چندین اظهارنامۀ شهود، شامل افرادی که در اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در بازداشتگاه ننگین کهریزک زندان و شکنجه شده‌اند، و همچنین شکنجه و قتل روزنامه‌نگار کانادایی-ایرانی زهرا کاظمی در سال ۱۳۸۲ است که طی آن زیردست آقای شاهرودی، آقای سعید مرتضوی از سوی یک کمیتۀ حقیقت‌یاب مجلس ایران  مقصر شناخته شد اما هرگز مورد پاسخگویی قرار نگرفت. این مجموعه مدارک همچنین شامل نامه‌ای از وکیل مدافع حقوق بشر مهرانگیز کار است که پس از حضور در یک کنفرانس حقوق بشر در برلین در سال ۱۳۷۹ مورد پیگرد قضایی و حبس قرار گرفت و همسر وی سیامک پورزند در زمان تصدی آقای شاهرودی به نحو وحشیانه‌ای در سیستم زندان ایران مورد شکنجه قرار گرفت.

لطفا برای اطلاعات بیشتر با افراد زیر تماس بگیرید:

پیام اخوان: [email protected]

حمید صبی: [email protected]