نام و نام خانوادگی:

غلامرضا ضیائی

زندگی‌نامه:

از پیشینه و سوابق وی اطلاعی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ معاون بند ۸ زندان اوین در دهه ۸۰ خورشیدی

ـ مسئول بازداشت‌گاه کهریزک تا مهر ۱۳۹۶

ـ رئیس زندان رجایی‌شهر کرج از مهر ۱۳۹۶ تا ۱۱ تیر ۱۳۹۸

ـ رئیس زندان اوین  از پنجم مرداد ۱۳۹۸ تاکنون

موارد نقض حقوق بشر:

۱- ضرب و شتم و آزار زندانیان در زندان اوین

غلامرضا ضیائی به عنوان معاون بند ۸ زندان اوین از عاملان ضرب و شتم و آزار زندانیان سیاسی بوده است.

مجید توکلی، فعال سیاسی که در سال ۸۶ به دلیل انتشار نشریه دانشجویی در بند ۸ زندان اوین زندانی بوده در مورد ضرب و شتم  توسط ضیائی در حساب توئیتر خود چنین شهادت داده است:

«۳۰ آبان ۸۶ احمد قصابان را برای انتقال به بند ۷ به زیرِ هشت (اصطلاح رایج در زندان برای معرفی بخش نگهبانی) خواندند. ما اعتراض کردیم اما آمدند با زور و فشار بردندش. شمگین بودم و می‌گفتم اجازه بدهید ما تماس بگیرم و جلوی انتقال را بگیریم. اما آن‌ها هم سرعت و خشونت کارشان زیاد بود و سرسختی‌ام در اعتراض منجر شد که غلامرضاضیایی که معاون بند ۸ بود با همکاری چند وکیل‌بند و سروکیل‌بند با چندین مشت و لگد مرا به بیرون بند پرت کنند. ابتدا چند ضربه به سر و صورت و شکم و پهلو زدند و با دو سه لگد بعدش سعی کردند که ماجرا را هم بیاورند و مرا از زیر هشت به بالا بفرستند و ماجرا مثل همیشه تمام شود. اما گویا زیادی سرسخت بودم و نمی‌افتادم و دیگر کار به بیرون کشیده شده بود. از چند ساعت پیش بارندگی شروع شده بود و در زیر باران چند نفری با مشت و لگد چنان زدند که دیگر نایی برایم نماند و وقتی کنار پله‌های آهنی منتهی به شوفاژخانه قرار داشتم و به سختی تلاش می‌کردم بایستم، به پایین پرتم کردند تا پس از غلتیدن روی پله‌ها روی کفِ آب‌گرفته‌ی ورودی آنجا بیافتم. تمام بدنم کبود و زخمی شده بود و با آن لباس خیس و سرما در شرایط خوبی نبودم. بعد از این وضعیت آن چند نفری که به ضیایی در ضرب‌وشتم کمک می‌کردند، ضیایی را گرفتند و درحالی‌که به من دشنام می‌دادند، او را بردند که من ارزشِ بیشتر کتک‌خوردن ندارم و خودش را ناراحت نکند.»

۲-  شکنجه  و نقض حقوق زندانیان در زندان رجایی شهر

غلامرضا ضیائی به عنوان رئیس زندان رجایی‌شهر کرج، در نقض حقوق اولیه زندانیان و تحت فشار قرار دادن زندانیان عقیدتی ـ سیاسی نقش موثری داشته‌ است. از زمان انتصاب او به ریاست زندان رجایی‌شهر هم‌چنان اغلب زندانیان عقیدتی ـ سیاسی از خدمات درمانی محروم‌اند و در شرایطی وخیم و نامناسب، دوران حبس خود را می‌گذرانند.

  باوجود این‌که زندان رجایی‌شهر کرج، بیشتر برای نگهداری زندانیانی که مرتکب جرایمی چون قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر شده‌اند، استفاده می‌شود، سازمان زندان‌ها برای تحت فشار قرار دان زندانیان عقیدتی ـ سیاسی، بسیاری از آنان را به این زندان منتقل می‌کند.

 نام زندان رجایی‌شهر همواره با اعدام دسته‌جمعی زندانیان، ممانعت از دسترسی زندانیان به خدمات درمانی، تهدید، ضرب و شتم و به‌ طور کلی، محرومیت زندانیان از حقوق اساسی‌شان  گره خورده‌ است.

۳- آزار زندانیان محبوس در زندان اوین و محرومیت آنان از حقوق اساسی خود

از زمان انتصاب ضیائی به عنوان رئیس زندان اوین، محدودیت‌ها بر زندانیان و به‌ویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی تشدید شده‌است؛ به این ترتیب که انجام امور درمانی زندانیان تنها با هزینه شخصی آنها ممکن شده و ملاقات حضوری زندانیان سیاسی از هر ماه یک بار، به هر دو ماه یک بار تغییر کرده است. افزون بر محدودیت‌های یاد شده، لوازم شخصی زندانیان سیاسی نیز با دستور ضیائی مصادره و به دیگر زندانیان فروخته شده است.

در چهارم دی‌ماه ۱۳۹۸، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر پس از آن که چندین بار توسط غلامرضا ضیائی مورد ضرب و شتم قرار گرفت، به‌صورت اجباری به زندان زنجان تبعید شد. پیش از این، نرگس محمدی و هفت تن دیگر از زندانیان زن سیاسی در اوین، طی نامه‌ای با جان باختگان اعتراضات آبان ۹۸ اعلام همبستگی کرده و وعده داده بودند تا چهلم آنان دست به اعتصاب می‌زنند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

۲۲ دی ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا  غلامرضا ضیائی را به دلیل  نقض گسترده و شدید حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد

 در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا،  به نقش غلامرضا ضیائی در محرومیت زندانیان  از خدمات درمانی، تعرضات جنسی به زندانیان و اعدام‌های غیرقانونی در زندان رجایی‌شهر، اشاره شده‌ است.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی غلامرضا ضیائی در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به‌روزرسانی ۰۶ دی ۱۳۹۸*