نام و نام خانوادگی:

رضا پاپی

زندگینامه:

اطلاعاتی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

– ریاست کلانتری ۱۱ ماهشهر

– جانشین فرمانده انتظامی بهبهان

– فرمانده انتظامی بهبهان از آذر ۱۳۹۵ تا خرداد ۱۳۹۸

 فرمانده انتظامی ماهشهر از خرداد ۱۳۹۸ تاکنون

برخی موارد نقض حقوق بشر:

۱- سرکوب معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

رضا پاپی به عنوان فرمانده انتظامی شهرستان ماهشهر در قتل و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در این شهر مسئول است.

پاپی خود در گفت‌وگویی که شامگاه دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸ از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، شلیک نیروی انتظامی به سوی معترضان در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ را تایید کرد. او همچنین مدعی شد که معترضان «مسلح» بودند و گفت: «گروه‌های معاند در نیزارها مخفی شده بودند و اقدام به تیراندازی به سمت ماموران می‌نمودند؛ ولی با درایت و هوشیاری که نیروهای مسلح و با حضور میدانی که داشتند توطئه آنها نقش بر آب شد.»

بر اساس گزارشات منتشر شده بندر ماهشهر یکی از مناطقی است که در آن معترضان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به شدت و با خشونتی بسیار بیشتر از سایر نقاط سرکوب شده‌اند. سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود در مورد کشته شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ایران، تایید کرده که بیشترین کشته شدگان این اعتراضات مربوط به شهرستان ماهشهر بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز روز اول آذر ۹۸ با انتشار گزارشی به نقل از شاهدان عینی از شهرستان ماهشهر از کشته شدن ۴۰ تا ۱۰۰ نفر در این شهرستان به دست نیروهای سپاه پاسداران خبر داده است.

در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ که در پی افزایش نابهنگام قیمت بنزین از ۲۴ آبان ماه آغاز شد، دهها تن به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده، صدها نفر مجروح و هزاران نفر از معترضان نیز بازداشت شده‌اند. جمهوری اسلامی همچنین همزمان با سرکوب شدید و خشونت آمیز معترضان، دسترسی به اینترنت را برای مردم ایران قطع کرد که به دنبال آن سرکوب معترضان به دلیل عدم دسترسی مردم به اخبار و گزارش‌های درست و حقیقی تسهیل شد.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*