نام و نام خانوادگی:

عباسعلی محمدیان

زندگینامه:

اطلاعاتی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

– رئیس پلیس آگاهی تهران از ۱۳۸۶ تا ۱۱ مهر ۱۳۹۶

–فرمانده انتظامی استان البرز از ۱۱ مهر ۱۳۹۶ تاکنون

برخی موارد نقض حقوق بشر:

۱– سرکوب معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸

عباسعلی محمدیان به عنوان فرمانده انتظامی استان البرز در قتل، برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت معترضان در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در این استان مسئول است.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین در ایران در ۲۴ آبان ۱۳۹۸، صدها تن از مردم در استان البرز با پارک کردن خودروهای خود، ایجاد ترافیک و سر دادن شعار شروع به اعتراض کردند. از همان ساعات ابتدایی آغاز اعتراضات، نیروی انتطامی برخورد خشن با معترضان را آغاز کرد. تاکنون هویت ۸ تن از افرادی که توسط نیروهای انتظامی و امنیتی در جریان این اعترضات به قتل رسیده‌اند، مشخص شده است.

در هفتم آذر ۱۳۹۸ عباسعلی محمدیان با تایید نقش نیروی انتظامی در سرکوب این اعتراضات، از بازداشت سه زن به‌ دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز آنها خبر داد و برادامه بازداشت‌ها تاکید کرد. 

پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ نیروهای امنیتی و انتظامی با خشن‌ترین حالت ممکن با معترضان برخورد کردند؛ دهها تن را به قتل رساندند، صدها نفر را مجروح  و هزاران معترض را بازداشت کردند. همزمان با سرکوب‌ معترضان، اینترنت در ایران قطع و یا دچار اختلالات جدی شد. عدم دسترسی مردم به اینترنت، سرکوب معترضان را تسهیل کرد و موجب شده تا دهها تن در سکوت و بی‌خبری قتل عام شوند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ۳۰۴ تن در جریان اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیده‌اند. از سوی دیگر در نهم آذرماه ۹۸ حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس، از بازداشت حدود هفت هزار نفر از معترضان خبر داد.

*آخرین به‌روزرسانی ۲۶ آذر ۱۳۹۸*