نام و نام خانوادگی:

نوراحمد لطیفی

زندگینامه:

نور‌احمد ‌لطیفی متولد ۱۳۳۰ در زابل است. او مدرک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دارد.

مسئولیت‌ها:

مدیر کل شورای عالی پزشکی در سال ۱۳۶۰

– معاون وزیر بهداری از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳

عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی زابل

– سرپرست مرکز آموزشی و درمانی حضرت فاطمه از ۱۰ آذر ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

محرومیت شهروندان بهایی از حقوق اقتصادی خود

نوراحمد لطیفی در مقام معاونت وزارت بهداری، در سال ۱۳۶۱ با استناد به فتوای علمای شیعه مبنی بر حرام بودن پرداخت بیت‌المال به بهاییان، با صدور بخشنامه و ابلاغ آن به کارگزینی وزارت بهداری، علاوه بر ممنوعیت پرداخت حقوق و مزایا، از صدور گواهی انجام به خدمت و حتی تحویل مدارک تحصیلی به بهاییان شاغل در این وزارتخانه جلوگیری کرده بود.

در این بخشنامه آمده بود: «طبق فتوای اکثر مراجع منجمله حضرت آیت [الله] العظمی امام خمینی پرداخت حقوق به افرادیکه وابسته به فرقه ضاله بهائیت میباشند از بیت‌المال دولت جمهوری اسلامی ایران ممنوع میباشد لذا برقراری ارتباط و پرداخت حقوق و مزایای از طریق لایحه قانونی خدمت نیروی انسانی درمانی و بهداشتی مصوب ۲۴/[؟]/۵۸ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران به افراد مذکور با فتاوی علمای اعلام مغایرت دارد. چون امکان برقراری ارتباط از طریق لایحه مذکور به افراد فوق‌الذکر مقدور نمیباشد گواهی انجام خدمت نیز نمیتوان برای آنان صادر کرد…»

این بخشنامه علاوه بر ایجاد تبعیض و محرومیت‌های اقتصادی‌ برای بهاییان، به دلیل عدم تحویل مدارک تحصیلی کارکنان بهایی، برای کاریابی این شهروندان ایجاد مانع کرده ‌است. در پایان این بخشنامه تصریح شده ‌است که وزارت بهداری با ارائه اصلاحیه‌ای به دولت، مشکل وجود بهاییان در ادارات دولتی را برطرف می‌کند.

آخرین به‌روزرسانی: ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷