نام و نام خانوادگی:

سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی

زندگینامه:

سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی در ۱۴ دی‌ماه سال ۱۳۲۵ در نجف متولد شده است. او دکترای مهندسی پزشکی دارد.

مسئولیت‌ها:

– عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۳ تا کنون

دبیر شورای انقلاب فرهنگی از ۲۷ فروردین ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۷۲

– رئیس گروه فنی و مهندسی ستاد انقلاب فرهنگی

– معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

– وزیر فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶

عضو هیئت ممیزه دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

-عضو هیئت امنا فرهنگستان علوم

– مدرس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

موارد نقض حقوق بشر:

سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی در مقام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ممانعت از تحصیل بهاییان نقش موثر داشته است. او در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۶۹ با تنظیم و امضای سندی محرمانه، در باره تعیین نحوه برخورد جمهوری اسلامی با بهاییان، نقش موثری در تثبیت ممانعت از تحصیلات دانشگاهی آن‌ها داشته و مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

در نامه فوق نتایج جمع‌بندی مذاکرات و پیشنهادات این شورا در باره سیاست‌گذاری دولت وقت در خصوص «مسائل بهائیان» به استحضار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، رسانده شده است. در بخشنامه‌ محرمانه‌ای که از سوی مدیر کل حراست مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری،  با عنوان «ممنوعیت تحصیل افراد بهایی در دانشگاه‌ها» ، خطاب به کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور صادر شده است دقیقا به همین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی استناد کرده است.

شوراى عالى انقلاب فرهنگى مرجع عالى سیاست‌‌گذارى، تعیین خط مشى، تصمیم‌گیرى و هماهنگى و هدایت امور فرهنگى، آموزشى و پژوهشى کشور در چارچوب سیاست‌هاى کلى نظام است و تصمیمات و مصوبات آن لازم‌الاجرا و در حکم قانون است.

بر اساس این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانش‌آموزان بهایی تا زمانی که مذهب خود را «اظهار» نکرده‌اند در مدارس ثبت ‌نام خواهند شد و با سلب آزادی دانش‌آموزان برای انتخاب محل آموزش، تاکید شده که «حتی‌المقدور» دانش‌آموزان بهایی به مدارسی ارجاع داده شوند که «کادر قوی و مسلط بر مسائل عقیدتی» دارند. این مصوبه الگو و مستند اصلی سلب حق تحصیل بهاییان در ایران بوده است.

دیوان عدالت اداری این مصوبه را مبنای رد شکایت دانشجویان بهایی قرار داده است و دست‌کم شکایت‌هایی که شایان مقیمی فیروزآباد و رزیتا تشکر  به علت محرومیت از تحصیل به دیوان عدالت اداری ارسال کرده‌اند را قاضی حسن مهدوی، رییس شعبه چهارم دیوان عدالت اداری، و قاضی میرنقی قاضی‌پور، رییس شعبه دوم دیوان عدالت اداری، با استناد به این مصوبه رد کرده‌اند.

در حکم شعبه چهارم دیوان عدالت اداری به ریاست حسن مهدوی در رد شکایت شایان مقیمی فیروزآباد آمده‌ است: «در خصوص دادخواست آقای شایان مقیمی فیروزآباد، به طرفیت وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، بخواسته قبولی در امتحان کنکور سال ۱۳۸۵ و ادامه تحصیل، با توجه به محدویات پرونده و پاسخ واصله نظر به اینکه وضعیت نامبرده با مصوبه شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی تطبیق و مردود شناخته شده است و اعتراض موجهی ندارد که تخلف از مقررات را ثابت نموده و خواسته وی را موجه سازد بنا براین ذی‌حق بودن شاکی محرز نمی‌باشد، لذا حکم به رد شکایت صادر می‌گردد این رای مطابق ماده ۷ قانون دیوان قطعی است.»

میرنقی قاضی‌پور در رد شکایت رزیتا تشکر گفته است: «مستندا به مصوبه شماره دوم ۱۳۲۷ مورخ ۱۳۶۹/۱۲/۶ شورای انقلاب فرهنگی که به تنفیذ مقام عظمای ولایت نیز رسیده‌ است حکم به رد شکایت مطروحه را صادر و اعلام می‌نمایند.»

یکی از دانشجویان بهایی محروم از تحصیل، که قاضی مهدوی شکایت او را بررسی کرده است، ‌در شهادت خود نزد عدالت برای ایران می‌گوید که حسن مهدوی از همان ابتدا و پیش از صدور حکم به او گفته بود: «تکلیف شما مشخص است و خیلی کاری نمی‌توانید بکنید» این دانشجوی بهایی می‌گوید که قاضی مهدوی مدام اصرار می‌کرد که شما تبلیغ بهاییت را کرده‌ای و پاسخ من مبنی بر اینکه تبلیغ نکرده‌ام و حتی همکلاسی‌هایم از بهایی بودن من خبر نداشتند بی‌فایده بود.

قاضی مهدوی از این دانشجوی بهایی خواسته بود که برای حل شدن مشکل محرومیت از تحصیلش بنویسد که مسلمان است و در پاسخ این دانشجو مبنی بر صدور حکم بر اساس اسناد و مدارک موجود گفته بود: «ما از دانشگاه مدارک می‌خواهیم ولی تکلیف شما تقریبا مشخص است و حرفت پیش نمی‌رود.»

یکی دیگر از دانشجویان محروم از تحصیل در شهادت خود نزد عدالت برای ایران گفته بود که پس از رد شکایتش از سوی دیوان عدالت اداری کشور نیز پیگیر حقش برای بازگشت به دانشگاه بود. اما مراجعه‌های مکرر به سازمان سنجش، وزارت علوم و وزارت بهداشت، که دانشگاه‌های علوم پزشکی را تحت پوشش دارد، بی‌فایده بود و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی تمام مراجعاتش بی‌‌پاسخ مانده است. او می‌گوید: «در این پیگیری‌ها اگر کارمندها باشند می‌گویند محرومیت شما از تحصیل به خاطر بهایی بودن است، اما کارمندهای کهنه‌کار معمولا می‌گویند دلیلش را خودتان بهتر می‌دانید.»

حنان حر در مهر ماه سال ۱۳۹۵ به دلیل اعتقاد به بهاییت از تحصیل در رشته مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل، محروم و از دانشگاه مذکور اخراج شد. دادنامه او در شعبه ۴۰ دیوان عدالت اداری به ریاست اسمعیلی‌فرد رد شد. در این حکم آمده است: «مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی منع شده‌اند.»

 ممنوعیت استخدامی در صورت «ابراز بهایی بودن» و ممنوعیت اشتغال در پست‌های مهمی همچون معلمی از موارد دیگری است که در این سند به تصویب رسیده است. این مصوبه به صورت محرمانه برای دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران ارسال شده بود و علی خامنه‌ای با امضای این سند آن را تایید کرد و در زیر آن نوشته بود: «مصوبه شورایعالی محترم کافی بنظر می‌رسد. از توجه و اهتمام آقایان متشکرم.»

آخرین به‌روزرسانی: ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷