نام و نام‌خانوادگی:

مصطفی نظری

زندگینامه:

از محل تولد و تحصیلات او اطلاعی در دست نیست.

مسئولیت‌ها:

ـ دادستان عمومی و انقلاب شوش از ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

ـ بازداشت و شکنجه فعالان کارگری هفت تپه و آزار خانواده‌ آنان

مصطفی نظری به عنوان دادستان شوش، در بازداشت فعالان کارگری شرکت نیشکر هفت تپه خوزستان، سرپوش گذاشتن بر شکنجه شدن آنان و هم‌چنین آزار خانواده اسماعیل بخشی، مشارکت موثری داشته است.

تجمعات مسالمت‌آمیز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت چهار ماه حقوق و مطالبات قانونی و هم‌چنین نحوه مدیریت این شرکت از اواسط آبان ماه  ۹۷ آغاز شد. با دستور نظری، اسماعیل بخشی، از فعالان کارگری، نخستین بار در جریان این اعتراضات، همراه با ۱۷ تن دیگر از کارگران و سپیده قلیان، فعال مدنی، بازداشت شد. در آذر ۹۷، فعالان کارگری از شکنجه اسماعیل و انتقال او به بیمارستان خبر دادند.

در ۱۴ آذر ۹۷، مصطفی نظری با رد شکنجه اسماعیل بخشی در بازداشت، گفت:« رفتن این کارگر بازداشتی به بیمارستان صحت ندارد و کذب محض است». او در ادامه افزود: « آقای اسماعیل بخشی و خانم بازداشتی در اعتراضات هفت‌تپه؛ مشکلی ندارند».

اواسط دی ماه ۹۷، اسماعیل بخشی، پس از آزادی از زندان، در حساب اینستاگرام خود نوشت که در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات شکنجه شده است و از محمود علوی، وزیر اطلاعات خواست تا پاسخگو شود. سپیده قلیان نیز از شکنجه شدن خود گفت و ادعاهای بخشی را تایید کرد.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی در اولین واکنش به این ادعا، از لزوم رسیدگی به آن خبر دادند ولی سپس با قاطعیت این موضوع را انکار کردند. پس از آن صدا و سیما در نمایشی امنیتی، اعترافات تلویزیونی  این دو و علی نجاتی از فعالان کارگری علیه خودشان را پخش کرد. این برنامه تلویزیونی که با نام «طراحی سوخته» در بخش خبری «بیست و سی» پخش شد، اتهاماتی چون ارتباط با گروه‌های خارج از کشور و براندازی را به بازداشت‌شدگان نسبت داد.

در ۲۸ بهمن ۹۷، وقتی اعضای خانواده اسماعیل بخشی برای پیگیری وضعیت او به دفتر دادستان شوش مراجعه کردند، مصطفی نظری دستور بازداشت مادر اسماعیل بخشی را داد. پس از آن، ماموران امنیتی به خانواده این فعال کارگری حمله کردند. بر اثر این برخورد خشونت‌آمیز، مادر بخشی بیهوش و به بیمارستان منتقل شد. به گفته فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی، خواهر اسماعیل نیز مورد آزار فیزیکی ماموران قرار گرفت.

پیشتر و در ۱۸ بهمن ۹۷، نظری با هدف تحت فشار قرار دادن فرزانه زیلابی، او را به عنوان «منبع مطلع» به دادگاه احضار کرده بود.

کانال سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، پنجم اسفند ۹۷ از بیهوش شدن اسماعیل بخشی هنگام ملاقات با خانواده‌اش خبر داد. این کانال به نقل از فرزانه زیلابی نوشت :«موکلم به شدت زیر فشار است به گونه‌ای که امروز در حضور اعضای خانواده‌اش بیهوش شده و طبق اظهارات آنها مرگ فرزندشان را برای لحظاتی جلوی چشم خود می‌بینند و خوشبختانه دوباره به هوش می‌آید».

مصطفی نظری به عنوان دادستان در انجام وظیفه خود مبنی بر تامین سلامت اسماعیل بخشی قصور کرده و نسبت به حفظ سلامتی و جان وی مسئول است.

*آخرین به روزرسانی: ۶ اسفند ۱۳۹۷ *