نام و نام‌خانوادگی:

مهدی محمدی

مسئولیت‌ها:

ـ رئیس زندان شهر ری (قرچک) از ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ تا کنون

برخی از موارد نقض حقوق بشر:

مهدی محمدی به عنوان رئیس زندان قرچک، در آزار و محرومیت زندانیان از حداقل امکانات بهداشتی و درمانی و ضرب و شتم و شکنجه آنان نقش مهمی داشته و مسئول است.

نگهداری در شرایط نامناسب و غیرانسانی و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی و درمانی ضروری، از جمله رویه‌های معمول و مستمر نقض حقوق زندانیان در زندان قرچک است. آتنا دائمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین که مدتی را در زندان قرچک گذراند، در نامه‌ای سرگشاده شرایط زندان قرچک را چنین توصیف می‌کند:

«بهداشت در تمام این زندان امری است فاقد معنا. جایی بدون خون استفراغ و … قابل رؤیت نیست. آب تمام زندان شور است و در هر بند فقط یک شیر آب مخصوص آشامیدن وجود دارد که البته بیشتر از آب شور آسیب زننده است. اغلب زندانیان حتی یک دندان سالم هم ندارند و دچار ورم شدید شکم و دست و پا هستند. هزینه خدماتی چون دندانپزشکی با زندانی است و سایر خدمات پزشکی یا وجود ندارد یا باشد هم خیلی کند و همراه با توهین و تحقیر است و خلاصه می‌شود در قرص‌های خواب‌آور شدید و متادون.»

آزار، ضرب و شتم و شکنجه زنان درویش گنابادی

در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، نیروهای گارد ویژه زندان، زنان درویش گنابادی محبوس که پس از حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بودند را به دلیل اطلاع رسانی از وضعیت ناگوار زندان قرچک، با باتوم وشوکر مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در ۳۰ بهمن ۱۳۹۶، تعدادی از دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم تهران در اعتراض به محدودیت‌ها و موانع پیش‌آمده برای جامعه‌ دراویش و همین‌طور بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از هم‌کیشان خود، تجمع کرده بودند. این تجمع با یورش پلیس و نیروهای امنیتی، به خشونت کشیده شد؛ تعداد زیادی از دراویش مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و صدها تن از آنان بازداشت شدند.

سه تن از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین، در ششم آذر ۱۳۹۷، پس از مطالبه وسایل شخصی خود، به دستور مهدی محمدی، رئیس زندان، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. بر اساس گزارش تارنمای «مجذوبان نور»، شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی که در بند ۷ زندان قرچک محبوس هستند به دلیل «آلودگی شدید زندان به بیماری‌های عفونی» خواستار اعاده‌ وسایل شخصی‌شان توسط مسئولان زندان شده بودند.

الهام احمدی، درویش گنابادی زندانی در زندان قرچک، پس از انتشار یک فایل صوتی درباره شرایط سخت و ناگوار زندانیان در زندان قرچک، هجدهم دی ماه ۱۳۹۷ با شکایت مهدی محمدی به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

در ساعت‌های ابتدایی بامداد روز جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، به دنبال اعتراضات گروهی از زندانیان زن بند یک و دو زندان قرچک، ماموران این زندان به سوی زندانیان گاز اشک‌آور شلیک کردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

علیرضا روشن مدیر کانال تلگرامی مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، در گفتگویی با کمپین حقوق بشر، دلیل اعتراضات زندانیان را عدم رسیدگی مسئولان زندان به بیماری یکی از زندانیان بند یک زندان قرچک عنوان کرده است. مدیر کانال تلگرامی مجذوبان نور با تاکید بر این‌که ارتباط تلفنی با زندان قرچک قطع شده، گفته است:« گاز اشک اور و فلفل در فضای سربسته بر روی زنان شلیک می‌شود. پس از آن مدیر زندان ماموران مرد را وارد بندهای زنان می‌کند و آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. من شنیدم که ماموران مرد زنان را از موهایشان به روی زمین می‌کشیدند و بسیاری از آنها به دلیل ضرب و شتم شدید راهی بهداری شده‌اند.»

ـ حبس غیرقانونی ویدا موحد

مسئولان زندان قرچک با امتناع از ارسال درخواست آزادی مشروط ویدا موحدی به دایره اجرای احکام، همچنان او را در زندان نگه داشته‌اند. مهدی محمدی به عنوان رئیس زندان قرچک، در تداوم این حبس غیرقانونی مسئول است و باید پاسخگو باشد.

پیام درفشان، وکیل ویدا موحدی، دو روز پیش (۲۵ فروردین)به  خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که موکلش در حال حاضر با تقاضای آزادی مشروط باید آزاد شود اما مسئولان زندان از اسفند ماه ۹۷ تاکنون این تقاضا را به دایره اجرای احکام برای بررسی نفرستاده‌اند.

ویدا موحدی نخستین زنی است که در دی ماه ۹۶، بالای یک سکوی برق در خیابان انقلاب رفت و با برداشتن روسری‌اش به حجاب اجباری اعتراض کرد. او برای بار دوم و در آبان ۹۷، بالای گنبد فیروزه‌ای میدان انقلاب رفت، بار دیگر روسری از سر برداشت. پس از آن بلافاصله توسط ماموران کلانتری خیابان انقلاب بازداشت شد و تاکنون در بازداشت است.


*آخرین به روزرسانی:۲۷ فروردین ۱۳۹۸*