نام و نام خانوادگی:

یدالله جوانی

زندگینامه:

یدالله جوانی در سال ۱۳۴۱ در اصفهان متولد شد. او کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران و دکترا در رشته مدیریت استراتژیک از دانشگاه دفاع ملی دارد.

مسئولیت‌ها:

مسئول بسیج سپاه کردستان در سال ۱۳۵۹

عضو رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۵۹

معاون سیاسی سپاه از سال ۱۳۷۸ تا  آذرماه ۱۳۹۰

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه از آذرماه ۱۳۹۰ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

معاون سیاسی سپاه از ۲۷ اسفند‌ماه ۱۳۹۶ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

ـ مشارکت در سرکوب معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸

یدالله جوانی به عنوان رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخورد خشونت‌آمیز با اعتراضات و بازداشت و شکنجه معترضان در وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نقش داشته است. او  در ۲۰ خرداد ۱۳۸۸ دو روز پیش از برگزاری دهمین دوره انتخابات، مخالفان محمود احمدی‌نژاد را به تلاش برای انجام «انقلاب مخملی» متهم کرد  و هشدار داده بود که «هر حرکتی برای انقلاب مخملی در ایران در نطفه خفه خواهد شد.»

یدالله جوانی بعد از انتخابات  ۱۳۸۸ خواستار دستگیری موسوی،کروبی و خاتمی بود. او همیشه از موافقان توسل به زور و استفاده از شیوه‌های بازجویی علیه معترضان انتخابات بود. (مانند قضاوت بر حسب اعترافات تلویزیونی) همچنین او از ضرب و شتم غیر قانونی مخالفان از سوی افراد معمولی متصل به بسیج و نیروهای امنیتی انتظامی حمایت کرده است. .

او در ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ از حصر خانگی موسوی و کروبی و رهنورد برای جلوگیری از بحران و ناامنی و بی‌ثباتی کشور دفاع کرد و گفت: «حصر یک تصمیم به‌جا، قانونی و در راستای تأمین منافع ملی و حفظ امنیت کشور از سوی عالی‌ترین مرجع تأمین امنیت ملی است.»

ـ مشارکت در سرکوب عتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶

یدالله جوانی به عنوان مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه در ۱۱دی ماه ۱۳۹۶ تظاهرات دی‌ماه را آشوب و اغتشاش نامید و گفت: «افرادی که به میدان آمده‌اند و شعارها و تخریب‌هایی که انجام شد همه تحت تأثیر شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی بوده است. و موضع‌گیری رهبران آمریکا مشخص می‌کند که پشت صحنه آشوب‌ها چیست.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰، هفده مقام ایرانی از جمله یدالله جوانی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا یدالله جوانی از مقامات عالی اداری دستگاه قضایی ایران است که خواستار دستگیری آقایان موسوی، کروبی و خاتمی بود. او از توسل به زور و استفاده از شیوه‌های بازجویی علیه معترضان انتخابات (مانند قضاوت بر حسب اعترافات تلویزیونی) حمایت می‌کرد. همچنین او از ضرب و شتم غیر قانونی مخالفان از سوی افراد معمولی متصل به بسیج و نیروهای امنیتی انتظامی حمایت می‌کرد.

*آخرین به‌روزرسانی: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸*