نام و نام خانوادگی:

سید مسعود جزایری

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست. نام پدر او  آیت‌الله سید نورالدین جزایری است

مسئولیت‌ها:

-عضو کمیته انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸

-مدیر روابط عمومی و سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

-عضویت در شورای عالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

-مسئول دفتر حقوقی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

-مدیر دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

-ریاست مرکز فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

-معاون هماهنگ‌کننده حوزه نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه امام حسین

-رئیس مرکز آموزشی و پژوهشی علوم و معارف اسلامی دانشگاه امام حسین

 -ریاست اداره تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تا ۳۰ مهر ۱۳۸۶

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح از ۲۹مهر ۱۳۸۶ تا ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح

مشاور فرهنگی رییس ستاد کل نیروهای مسلح از ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

انتخابات ۱۳۸۸

مسعود جزایری به عنوان معاون فرهنگی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح در سرکوب معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ نقش موثر داشته است.

او در ۲ شهریورماه ۱۳۸۸خواستار برخورد شدیدتر و بیشتر با معترضان به انتخابات شد و از عملکرد دستگاه‌های امنیتی و قضایی در بازداشت و محاکمه معترضان به نتیجه انتخابات ابراز نارضایتی کرده بود.

  مسعود جزایری در ۲۲ شهریور ۱۳۸۸ با غیر علنی برگزار شدن دادگاه‌های حوادث انتخابات مخالفت کرد و گفت: «پخش هرچه بیشتر اعترافات متهمین کودتای رنگی به همراه تجزیه و تحلیل‌های لازم، امری بدیهی می‌باشد.» او گفته بود نباید دادگاه «اغتشاشگران کودتاچی» را با دادگاه چند عنصر متخلف در نیروی انتظامی و یا احیانا دستگاه قضایی که مشکلاتی را در بازداشتگاه کهریزک به وجود آوردند مقایسه کرد. او فاجعه کهریزک را خلاف‌هایی دانست که چند نفر از کارکنان دولت دانسته و ندانسته در ارتباط با افراد دستگیرشده اغتشاشات مرتکب شده‌اند.

مسعود جزایری در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان هشدار داد که بسیاری از معترضان خارج و داخل ایران شناسایی شده‌اند و در زمان مقتضی با آنها برخورد خواهد شد. او به طور آشکار خواهان مخفی کردن خبرهای خروجی از رسانه‌های خارجی و مطبوعات معترض بود. او در سال ۱۳۸۸ (۲۰۱۰) از دولت خواست تا قوانین مجازاتی علیه ایرانیانی که با رسانه‌های خارجی همکاری می‌کنند، تصویب کند. او با تاکید بر شناسایی بسیاری از معترضان در داخل و خارج از ایران تهدید کرد  با آن‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور در زمان مناسب برخورد خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران حتی خواهد توانست عقبه‌های برون‌مرزی کودتا را با چالش جدی مواجه سازد

وی در ۹ دی‌ماه ۱۳۹۲ در مراسمی با عنوان «بزرگداشت حماسه ۹ دی» در خبرگزاری فارس خواستار تشدید حصرها شد. وی با بیان اینکه «۲ ضلع فتنه که خارج از حصر هستند فتنه را مدیریت می‌کنند» گفته بود که وزارت اطلاعات باید نسبت به فتنه‌های جدید مراقبت کند.

مسعود جزایری در ۵ دی‌ماه ۱۳۹۵ به «مناسبت سالروز بزرگداشت حماسه ۹ دی» خواستار اشد مجازات برای به گفته او «سران خائن فتنه ۸۸» و «دنباله‌روان و حامیان آن‌ها» شد. جزایری گفت: اسناد، مدارک، شواهد، اعترافات صریح دولتمردان آمریکا و انگلیس همگی حاکی از هماهنگی کامل جریان برانداز داخلی با طراحان خارجی کودتای ضد نظام است.

اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶

مسعود جزایری به عنوان سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح و معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح در ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ معترضان دی‌ماه را اغتشاشگر خواند و مدعی شد «آن‌ها طیف‌های مختلف ضد انقلاب از باقی‌مانده‌های خانواده بدنام پهلوی تا سرکرده گروهک منافقین و جنایتکاران داعش هستند.» او این اعتراضات را برنامه‌ریزی آمریکا و «رسانه‌های استکبار» خواند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰، هفده مقام ایرانی از جمله مسعود جزایری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، مسعود جزایری در سرکوب‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مشارکت داشته است. وی در مصاحبه‌ای در روزنامه کیهان هشدار داد که بسیاری از معترضان خارج و داخل ایران شناسایی شده‌اند و در زمان مقتضی با آنها برخورد خواهد شد. او به طور آشکارا خواهان مخفی کردن خبرهای خروجی از رسانه‌های جمعی خارجی و مطبوعات معترض بوده است. او در سال ۱۳۸۹ از دولت خواست تا قوانین مجازاتی علیه ایرانیانی که با رسانه‌های خارجی همکاری می‌کنند، تصویب کند.

در پی تحریم مسعود جزایری از سوی اتحادیه اروپا، او طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر در مهرماه ۱۳۹۰، این اقدام اتحادیه اروپا را مضحک و بچه‌گانه توصیف کرد و خواستار آن شد که وزارت امور خارجه به سرعت در برابر اینگونه اقدامات که با لابی «صهیونیستی-انگلیسی-آمریکایی» شکل می‌گیرد موضع‌گیری جدی کند. مسعود جزایری در این مصاحبه گفته بود: «هم‌اکنون وقت آن رسیده است که با سفارت انگلیس در تهران به عنوان یک مرکز توطئه و جاسوسی برخورد لازم صورت گیرد.»

 

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷*