mohammad saleh jokar

نام و نام خانوادگی:

محمدصالح جوکار

زندگینامه:

محمدصالح جوکار متولد ۱۳۳۶ در شهر یزد است. او دکترای تهدیدات امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی دارد.

مسئولیت‌ها:

-پایه‌گذاری کمیته انقلاب اسلامی یزد در سال ۱۳۶۲

-مسول بسیج یزد

-فرمانده سپاه استان‌ یزد

-فرمانده سپاه هرمزگان

-فرمانده سپاه چهارمحال بختیاری

 -تشکیل گروه‌های جهادی دانش‌آموزان و فرهنگیان

-رییس سازمان بسیج دانش‌آموزی و فرهنگیان کل کشور

-پایه‌گذار مجتمع آموزشی خاتم‌الانبیاء یزد درسال ۱۳۷۳

-پایه‌گذاری طرح ولایت دانش‌آموزی در سال ۱۳۷۸

-نماینده مردم یزد در دوره نهم مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴

-رییس دانشگاه امام حسین یزد از سال ۱۳۷۸ تا کنون

معاون حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران از ۱۹ آذر ۱۳۹۶ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

محمدصالح جوکار به عنوان فرمانده بسیج دانش‌آموزی، در سرکوب دانش‌آموزان و دانشجویان معترض مسئول بوده است و در بازداشت‌های بدون مجوز فعالان و روزنامه‌نگاران مخالف نقش موثر داشته داشت.

محمدصالح جوکار در زمان ریاست بر بسیج دانش‌آموزی طرح‌های ویژه‌ای همچون طرح مشکات جهت اغنای ذهن معلمان در باره عفاف و حجاب، طرح ترویج گفتمان امام و رهبری در دانش‌آموزان و فرهنگیان، طرح ولایت دانش‌آموزی و برگزاری جشنواره‌های قرآن و عترت را شکل داده است.

اعتراضات ۱۳۸۸

محمدصالح جوکار در مقام رییس سازمان بسیج دانش‌آموزی در سال ۱۳۸۸ در بازداشت و سرکوب معترضان به نتایج انتخابات نقش داشت. او در ۶ آبان ۱۳۸۸ از تدبیر بسیج دانش‌آموزی برای روز ۱۳ آبان خبر داد و گفت که در خصوص تجمع عده‌ای فریب‌خورده در روز ۱۳ آبان که قصد دارند از این فضاها و ایام‌الله سوءاستفاده کنند و جنگ روانی دشمن نیز در این رابطه مدتی است شروع شده تدابیری اندیشیده شده است.

در ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله محمدصالح جوکار اقدام وزارت اطلاعات در بازداشت ۱۷ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای را «به‌موقع» و «مقتدرانه» توصیف کرد و اعلام داشتند که کمیسیون امنیت ملی از  وزارت اطلاعات حمایت خواهد کرد.

 بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای

در روزهای ۸ و ۹ و ۱۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ وزارت اطلاعات ۱۷ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای را بازداشت کرد. وزارت اطلاعات ایران گفته بود این روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده «یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های رسانه‌ای متصل به اردوگاه رسانه‌ای استکبار» هستند که ماموران این وزارتخانه پس از «ماه‌ها تحت‌نظر و تعقیب» گرفتن این گروه موفق به کشفش شده‌اند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمدصالح جوکار را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا  محمدصالح جوکار به عنوان فرمانده بسیج دانش‌آموزی در سرکوب دانش‌آموزان و دانشجویان معترض و بازداشت‌های بدون مجوز فعالان و روزنامه‌نگاران مخالف نقش اساسی داشته است.

جوکار در واکنش به قرار گفتن نامش در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر گفته بود: «تحریم از سوی اتحادیه اروپا را برای خود افتخار می‌دانم و این نشان از مسیر صحیحی است که انتخاب کردم.»

*آخرین به‌روزرسانی: ۶ تیر ۱۳۹۷*