نام و نام خانوادگی:

بهروز کمالیان

زندگینامه:

بهروز کمالیان متولد سال ۱۳۶۲ و دانش‌آموخته رشته مهندسی نرم‌افزار است

مسئولیت‌ها:

 مسئول نیروها و گروه‌های حفاظت از انقلاب اسلامی در بخش گروه امنیتی سایبری آشیانه

موارد نقض حقوق بشر:

بهروز کمالیان به عنوان مدیر گروه امنیتی آشیانه مسئول هک بسیاری از سایت‌های مخالف جمهوری اسلامی است. این سایت در سال ۱۳۸۰ راه‌اندازی شد که بعدها به تیم امنیتی آشیانه تبدیل شد. اعضای «آشیانه» از جمله افراد فعال در گروه موسوم به «ارتش سایبری ایران» هستند. آشیانه مرکز تامین امنیت دیجیتال نظام است. از وظایف این واحد دفع حملات سایبری مخالفان داخلی و خارجی و موسسات اصلاح‌طلبان و موسسات مخالف و خارجی است.

سرکوب معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

در ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ (۲۱ ژوئن سال ۲۰۰۹)، سایت اینترنتی نیروهای دفاعی سایبری تصاویر ۲۶ نفر از معترضان به انتخابات  ۱۳۸۸ را منتشر کرد. این تصاویر در شناسایی این شهروندان بسیار موثر بود. همچنین این سایت در روزهای ۱۰ تیر  و ۱۴ دی ۱۳۸۸ دو لیست دیگر از تصاویر معترضان منتشر کرد.

هک سایت‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی ایران

گروه آشیانه در هک کردن سایت‌های منتقد  و مخالف حکومت نیز فعالیت می‌کند. به عنوان نمونه‌ وب‌گاه موج سبز آزادی در روز ۲۵ آذر ۱۳۸۸ هک شد. این سایت از مجموعه‌سایت‌های حامی اصلاح‌طلبان بود.

این گروه در ۹ بهمن‌ماه ۱۳۸۸ به سایت اینترنتی رادیو زمانه حمله و از دسترس کاربران اینترنتی خارج شد. هکرهای ایرانی پس از حمله به سایت این رادیو که در هلند مستقر است، این پیام را در صفحه اصلی آن منتشر کرده بودند: «ارتش سایبری ایران به تمام مزدوران وطن‌فروش هشدار می‌دهد که در دامان اربابان خود نیز آنها را راحت نمی‌گذارد.»

  در ۲۷ آذر  ۱۳۸۸ امکان دسترسی به وب‌گاه توییتر در برخی از نقاط دنیا قطع شد و کاربران به جای سایت اصلی به پیامی با ترجمه ضعیف به زبان انگلیسی تغییر مسیر داده‌شدند که ترجمه آن چنین است: «آمریکا فکر می‌کند که دارد اینترنت را با دسترسی‌اش کنترل و مدیریت می‌کند، اما این طور نیست؛ این ما هستیم که اینترنت را با قدرتمان کنترل و مدیریت می‌کنیم؛ بنابراین، سعی نکنید مردم ایران را تحریک کنید که …حالا کدام کشور است که در فهرست تحریم است؟ ایران؟ آمریکا؟ ما آن‌ها را می‌چپانیم توی لیست. خداحافظ».

در ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ سایت خبرنامه امیرکبیر هک شد. در صفحه اول آن تصویری منقش به پرچم «یا حسین (ع)» و «فإن حزب‌الله هم الغالبون» را جایگزین شده بود. در روز ۳ اسفند‌ماه ۱۳۸۹ سایت صدای آمریکا و ۹۵ سایت وابسته به آن از سوی ارتش سایبری ایران هک شد و مخاطبان این سایت‌ها با مراجعه به این سایت‌ها با آرم ارتش سایبری و جمله «ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم» مواجه ‌شدند.

در ۲۳ بهمن ۱۳۸۸ سایت جرس‌نیوز که اخبار جنبش سبز را منتشر می‌کند از سوی ارتش سایبری هک شد. در صفحۀ اصلی سایت جرس هم پیام‌هایی به عنوان دلایل هک سایت قرار دادند: «به احترام رفراندومی که در ۲۲ بهمن برگزار شد و مردمی که رأی دادند و به احترام ملتی بزرگ و وطنی به نام ایران بیشتر از این مهره افرادی که خود در آمریکا در امن و امان به سر می‌برند و از شما به عنوان مهره استفاده می‌کنند، نباشید.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله بهروز کمالیان را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا بهروز کمالیان در دفع حملات سایبری مخالفان داخلی و خارجی و هک کردن سایت‌های اصلاح‌طلبان و دیگر مخالفان مسئول است. در ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ (۲۱ ژوئن  ۲۰۰۹) سایت اینترنتی نیروهای دفاعی سایبری تصاویر ۲۶ نفر از معترضان را منتشر کرد. این تصاویر در شناسایی معترضان بسیار کاربردی بود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۶ تیرماه ۱۳۹۷*