نام و نام خانوادگی:

محمدعلی زنجیره‌ای

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

ـ معاون زندان مرکزی اصفهان از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵

 –معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌های ایران تا ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

مشاور عالی رییس سازمان زندان‌ها از ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

محمدعلی زنجیره‌ای به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندان‌های ایران مسئول بدرفتاری با زندانیان و محروم کردن آنها از حقوقشان بوده است. او دستور انتقال بسیاری از زندانیان را به سلول انفرادی صادر کرده بود.

سرکوب و آزار و اذیت زندانیان سیاسی

به عنوان نمونه در ۲۰ فرودین ۱۳۹۰ دو فعال دانشجویی زندانی در اوین به نام‌های بهاره هدایت و مهدیه گلرو بدون ذکر دلیل از طرف مقامات مسئول به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

۲۲ خرداد ۱۳۹۱ هنگامی که زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین مشغول برگزاری مراسمی برای سالمرگ هدی صابر بوده‌اند، نیروهای گارد ویژه به این بند حمله کردند و عده‌ای از زندانیان را به سلول انفرادی منتقل کردند. به هنگام برگزاری این مراسم برق این بند قطع شد و ۵۰ نفر از نیروهای گارد ویژه وارد این بخش از زندان شدند. به دنبال این حمله، شماری از زندانیان از جمله سعید جلالی‌فر، فرشاد قربان‌پور، سعید متین‌پور و بهمن احمدی امویی به سلول انفرادی منتقل شدند.

در ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ رسول بداقی و شاهرخ زمانی، از فعالان سندیکایی-کارگری زندانی، به سلول انفرادی منتقل شدند. این دو زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج به پلمب و تفکیک کتابخانه بند اعتراض کرده بودند. در ۱۷ آذر ۱۳۹۲ اسماعیل برزگری، زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، که در چهل و سومین روز از اعتصاب غذا خود بود برای بار دوم طی ۱۰ روز، به یکی از سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شد.

در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ عوامل اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و بیش از یکصدنفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به زندانیان بند ۳۵۰ اوین با باتوم حمله کردند و پس از ضرب و جرح بیش از سی تن از آنان و انتقال دست‌کم چهارتن از آن‌ها به دلیل خونریزی و شکستگی به بیمارستان خارج از زندان، سی و دو نفر از جمله عبدالفتاح سلطانی، محمدامین هادوی، سعید متین‌پور، بهنام ابراهیم‌زاده، بهزاد عرب‌گل، هوتن دولتی را به انفرادی منتقل کردند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله محمدعلی زنجیره‌ای را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا محمدعلی زنجیره‌ای مسئول بدرفتاری با زندانیان و محروم کردن آنها از حقوقشان و صادرکننده دستور انتقال بسیاری از زندانیان به سلول انفرادی است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۴ تیر ۱۳۹۸*