نام و نام خانوادگی:

فرج‌الله صداقت

زندگینامه:

از پیشینه و گذشته او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها: 

-ریاست زندان قزل‌حصار

-ریاست زندان قصر

معاون قضایی اداره کل زندان‌های استان تهران تا ۲۵ فروردین ۱۳۸۶

مدیر زندان اوین از ۲۷ فروردین ۱۳۸۶ تا ۱ آبان‌ماه ۱۳۸۹

معاون مدیر کل در اداره زندان‌های استان تهران از ۱ آبان  ۱۳۸۹ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

فرج الله صداقت به عنوان رییس سابق زندان اوین و معاون مدیر کل در اداره زندان‌های استان تهران مسئول جان، سلامت و بهداشت زندانیان بوده است. او مسئول ضرب و شتم و انتقال غیر قانونی و مرگ زندانیان در زمان تصدی مدیریت زندان اوین است. زندانیان در دوران ریاست او بر اوین تحت شکنجه قرار می‌گرفتند. او در موارد متعدد زندانیان را تهدید کرده و تحت فشار گذاشته است.

شکنجه و آزار و اذیت زندانیان سیاسی

به گفته برخی زندانیان سیاسی و منابع، فرج‌الله صداقت در زمان ریاست زندان اوین، زندانیان سیاسی و به ویژه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین را تحت فشار قرار داده است. از جمله این موارد می‌توان از حوادث مرتبط به اعتصاب غذای ۱۷ تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین در مرداد ۱۳۸۹ یاد کرد. در ۴ مرداد  ۱۳۸۹ گروهی از ماموران گارد ویژه و پلیس ضد شورش با یورش به بند ۳۵۰ زندان اوین، ۱۵ زندانی سیاسی این بند را ضمن تهدید به کهریزک کردن اوین به انفرادی های بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات منتقل می‌کنند. علی ملیحی، بهمن احمدی امویی ، حسین نورانی‌نژاد، عبدالله مومنی، علی پرویز، حمیدرضا محمدی، جعفر اقدامی، بابک بردبار، ضیا نبوی، ابراهیم (نادر) بابایی، کوهیار گودرزی، مجید دری، مجید توکلی، کیوان صمیمی، غلامحسین عرشی،  پیمان کریمی آزاد و محمدحسین سهرابی‌راد از جمله زندانیان منتقل‌شده به سلول انفرادی بودند.

مرگ زندانیان بر اثر شکنجه و محرومیت از خدمات پزشکی

روز ۲۸ اسفند ماه ۱۳۸۷ منابع غیر رسمی از مرگ مبهم امیدرضا میرصیافی، وبلاگ‌نویس زندانی، در زندان اوین خبر دادند. این وبلاگ‌نویس زندانی در ساعت ۱۲ ظهر ۲۸ اسفند ۸۷ در زندان اوین تهران «دچار افت شدید فشار خون» شد و به درمانگاه اندرزگاه شماه ۷ و پس از آن به بهداری زندان اوین منتقل و با تاخیری سه ساعته به بیمارستان لقمان حکیم منتقل شد، اما یک ساعت بعد در بیمارستان در گذشت و این بیمارستان علت مرگ امیدرضا میرصیافی را «مسومیت دارویی ناشی از ۵۰ قرص پروپرانولول» ثبت کرده است. اما معصومه میرصیافی، خواهر امید میرصیافی، پس از شناسایی جسد برادرش اعلام کرد: «گوش سمت چپ خونریزی داشت، بینی‌اش پر از لخته‌های خون بود. صورتش کبود بود. پشت کتف‌ها و کمر نیز آثار کبودی پیدا بود و ظاهرا قسمت پشت گوش، آن قسمت جمجمه شکستگی هم داشت.» امیرپرویز میرصیافی، بردار امید میرصیافی، در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا مشاهدات خود را از ملاحظه جسد و پیگیری‌های به‌عمل‌آمده در خصوص علت مرگ برادرش این چنین شرح داد: «من خودم جسد را دیدم، گوش سمت چپ خونریزی شدید داشت، بینی‌اش پر از لخته‌های خون بود، صورتش کبود بود، پشت کتف‌ها کبود بود و پشت کمر، و ظاهرا قسمت پشت گوش آن قسمت، جمجمه شکستگی هم داشته، طوری که آن ملافه‌ای که جسد را پیچیده بودند کاملا خونی شده بود قسمت زیر سر.»

نقض حقوق بشر در مقام معاون مدیر کل در اداره کل زندان‌های استان تهران

از جمله زندانیانی که در زمانی که فرج‌الله صداقت تصدی معاون مدیر کل در اداره کل زندان‌های استان تهران را بر عهده داشت در زندان‌های تهران در گذشتند می‌توان به حسن ناهید اشاره کرد. حسن ناهید مهندس مخابرات در سال ۱۳۸۳ به اتهام «افشای اسناد طبقه‌بندی شده» بازداشت شد. او از سوی دادگاه انقلاب به ۳ سال زندان و پرداخت ۶۳ هزار یورو محکوم شپ و دوران حبس خود را در بند ۳۵۰ زندان اوین گذراند. این زندانی سیاسی  طی دوران زندان با علائم بیماری و درد مواجه شد که با بی‌توجهی و تاخیر مقام‌های قضایی و مسئولان زندان برای اعزام به بیمارستان و آغاز درمان مواجه شد. سرانجام بیماری حسن ناهید “سرطان” اعلام شد. با این حال مقام های قضایی و زندان اوین از اعزام او به مرخصی استعلاجی خودداری کردند و علاوه بر ۳ سال دوران محکومیت، ۳ سال دیگر نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت جریمه ۶۳ هزار یورویی در زندان نگهداری شد. در هفته‌های واپسین زندگی حسن ناهید به بیمارستانی در تهران انتقال یافت و در نیمه فروردین سال ۱۳۹۰ در گذشت.

 هدی رضازاده صابر، از فعالان ملی مذهبی و از گردانندگان مجله توقیف‌شده «ایران فردا» در دهه هفتاد، در روز ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ درگذشت. ابتدا برخی از سایت‌های اصلاح‌طلب از قول برخی منابع بیمارستان مدرس تهران اخباری در باره مرگ هدی صابر منتشر کردند. در ساعت ۱۲:۲۵ ظهر خبرگزاری ایسنا در خبری کوتاه با تیتر «رضا هدی‌صابر درگذشت» خبر داد که «رضا ‌هدی صابر صبح امروز (یک‌شنبه) در گذشت» . روز ۲۳ خرداد‌ماه «۶۴ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با ارسال شهادت‌نامه‌ای، شهادت دادند که هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری زندان اوین از سوی ماموران امنیتی و اطلاعاتی، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است» و آنها «شرایط بد جسمانی وی را از نزدیک شاهد بوده‌اند.» زندانیان سیاسی که در شهادت‌نامه اسامی هر ۶۴ نفرشان ذکر شده است، اعلام کردند که«ما شهادت می‌دهیم هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود دچار درد در ناحیه سینه و اختلال در سیستم گوارشی شد که در ساعت چهار بامداد جمعه ۲۰ خردادماه برای نخستین بار به بهداری مستقر در زندان اوین جنب بند ۳۵۰ منتقل شد اما دو ساعت بعد در حالی که از درد به خود می‌پیچید به بند بازگردانده شد و از صدای فریاد او هم‌اتاقی‌هایش بیدار شده و دور او حلقه زدند در این هنگام صابر گفت: «در بهداری نه تنها هیچ رسیدگی به وضعیتم نشد بلکه مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته‌ام و توسط مامورانی در لباس پرسنل بهداری از اتاق درمان بیرون انداخته شده‌ام. ما شهادت می‌دهیم هدی صابر که از درد به شدت می‌لرزید و به خود می‌پیچید در اتاق یک بند ۳۵۰ با صدای بلند اعلام کرد که «از دست آنها شکایت خواهم کرد.» در این هنگام و در پی اعتراض هم‌بندان وی، افسر نگهبان دوباره مقدمات اعزام وی به بهداری را فراهم کرد اما این بار صابر با تکرار اعتراض خود نسبت به برخورد و عملکرد ماموران بهداری گفت «من به آنها اطمینان ندارم که سپس افسر نگهبان وعده داد تلاش کند او را به بیمارستان خارج از اوین منتقل کنند.» ما شهادت می‌دهیم در این هنگام هدی صابر در حالی که توان ایستادن بر روی پاهای خود را نداشت با برانکارد به خارج از بند منتقل شد در این آخرین ساعت حضور در بند وضع گوارشی او به شدت بحرانی بود و بارها گفت دچار اسهال و حالت تهوع شدید شده است.»

همچنین ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس، در ۱۳ آبان‌ماه  ۱۳۹۱ در زندان اوین فوت کرد. پس از انتشار خبر مرگ او، ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی در نامه‌ای که در سایت کلمه منتشر شد اعلام کردند که «ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ اوین بوده و آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده‌ است.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله فرج‌الله صداقت را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا زندانیان در دوران ریاست فرج‌الله صداقت بر اوین تحت شکنجه قرار می‌گرفتند. او در موارد متعدد زندانیان را تهدید کرده و تحت فشار گذاشته است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶*