نام و نام خانوادگی:

حسین ذبحی

زندگینامه:

از گذشته و پیشینه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:  

دبیر ستاد استعلامات انتخابات در سال ۱۳۸۶

مشاور قضایی دادستان کل کشور

مسئول دفتر نظارت و بازرسی دادسراهای سراسر کشور

 مسوول کمیته استیناف فدراسیون ورزش های رزمی

معاون قضایی دادستان کل کشور از ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ تا ۲۵ آذر ۱۳۹۴

 مستشار دیوان عالی کشور  از ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴  تا کنون

مشاور معاون اول قوه قضاییه از ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

محاکمه معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

حسین ذبحی به عنوان معاون دادستان کل کشور در سرکوب معترضان به انتخابات سال ۸۸ و محاکمه قضایی چندین نفر از معترضان نقش داشته است.

در تابستان ۱۳۸۸، صدها تن از روزنامه‌نگاران، دانشجویان، مدافعان حقوق بشر، فعالان سیاسی و جامعه مدنی در دادگاه‌های نمایشی به‌ طور دسته‌جمعی محاکمه و برخی از آنان به اعدام محکوم شدند. دوتن از بازداشت‌شدگان با اسامی محمدرضا علی‌زمانی و آرش رحمانی‌پور با اتهام برنامه‌ریزی برای اقدامات مسلحانه، در حالی به اعدام محکوم شدند که پس از محاکمه مشخص شد آنان پیش از برگزاری انتخابات و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دستگیر شده بودند.

 وضعیت ظاهری نامناسب بازداشت‌شدگان، عدم اطلاع و حضور هیئت منصفه و اطلاع نداشتن وکیل، خانواده‌های آنها و خبرنگاران از جمله تخلفات دادگاه‌های پس از انتخابات بود. بازداشت‌شدگان به ایجاد اغتشاش، اقدام علیه امنیت ملی و زمینه‌چینی برای انقلاب رنگی متهم شدند. تعدادی از بازداشت‌شدگان تحت فشار و شکنجه در دادگاه با خواندن متن‌هایی علیه خود و نزدیکان اعتراف کردند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، حسین ذبحی  را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. همچنین کلیه دارایی‌های او در اروپا توقیف می‌شود. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا حسین ذبحی در مقام معاون دادستان کل کشور، مسئول محاکمه قضایی چندین نفر از معترضان بعد از انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۴ تیر ۱۳۹۷*