نام و نام خانوادگی:

مرتضی تمدن

زندگینامه:

.مرتضی تمدن متولد ۱۳۳۸  در شهرکرد، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است

مسئولیت‌ها:

ـ عضو جهادسازندگی استان چهارمحال بختیاری از  ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۲

ـ عضو سازمان تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری در سال ۱۳۶۲

ـ فرماندار  استان چهارمحال بختیاری از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵

ـ رئیس سازمان آب استان چهارمحال بختیاری از ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۲

ـ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال بختیاری از ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶

ـ رئیس سازمان صداوسیمای استان قم از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹

ـ رئیس سازمان صداوسیمای استان خراسان از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳

ـ نماینده شهرکرد در مجلس شورای اسلامی از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷

ـ مشاور اقتصادی رئیس جمهور از خرداد ۱۳۸۷ تا مهر ۱۳۷۸

ـ استاندار تهران از مهر ۱۳۸۷ تا شهریور ۱۳۹۲

موارد نقض حقوق بشر:

مرتضی تمدن به‌عنوان استاندار تهران، نقش موثری در سرکوب اعتراضات و تجمعات مسالمت‌آمیز به نتایج انتخابات ریاست جمهوری  سال ۱۳۸۸ (در استان تهران) داشته‌است. مرتضی تمدن به‌عنوان استاندار و رئیس شورای تامین استان تهران، افزون بر عدم صدور مجوز برای اجتماعات مسالمت‌آمیز،  در سرکوب، دستگیری و برخورد با معترضان و تجمعات مسالمت‌آمیز، سهم مهمی داشته‌است.

در ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مصادف با دهمین سالگرد حوادث ۱۸ تیرِ کوی دانشگاه، مرتضی تمدن با بیان این‌که هیچ مجوزی برای تجمعات روز ۱۸ تیر درخواست و صادره نشده، از برخورد شدید با تجمع‌کنندگان خبر داد و گفت:«اگر چنانچه افراد معدودی بخواهند با گوش دادن به فراخوان شبکه‌های ضد انقلاب تحرک ضد امنیتی داشته باشند زیر گام‌های مردم هوشیار ما له خواهند شد.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

اتحادیه اروپا طی تصمیمی مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، مرتضی تمدن را به دلیل نقش در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی در لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، مرتضی تمدن به دلیلِ مسوول بودن در «دستگیری و سرکوب معترضان» به نتایج انتخابات  ۸۸ و «مستاصل کردن» میرحسین موسوی و مهدی کروبی، تحریم شده‌است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، نیز در خرداد ۱۳۹۳،  مرتضی تمدن،  را به‌دلیل «ایجاد محدودیت برای آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز»، «آزارِ میرحسین موسوی و مهدی کروبی» و «دستور قطع ارتباطات تلفن‌های همراه در جریان اعتراضات» در  لیست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد.

بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی مرتضی تمدن در آمریکا توقیف و از ورود او به این کشور جلوگیری می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

*آخرین به روز رسانی: ۲۸ دی ۱۳۹۶*