mahmood abbaszadeh

نام و نام خانوادگی:

محمود عباس‌زاده مشکینی

زندگینامه:

محمود عباس‌زاده مشکینی در مشکین‌شهر استان اردبیل متولد شده است

مسئولیت‌ها:

-از فعالان دانشجویی دهه هفتاد

-عضو جامعه اسلامی دانشجویان

-رییس روابط عمومی استانداری اردبیل

-مدیرکل شهری و روستایی استانداری اردبیل در دوره استانداری احمدی‌نژاد  تا سال ۱۳۷۶

-مسئول کتابخانه استانداری اردبیل از سال ۱۳۷۶تا ۱۳۷۸

-مدیر آموزش کارکنان صدا وسیما  از سال ۱۳۷۸ تا اواخر سال ۱۳۸۵

-از همکاران رسانه‌ای ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد

-دبیر کمیسیون ماده ده احزاب در دولت نهم و دهم

مدیر کل سیاسی وزارت کشور از ۲۲ اسفند ۱۳۸۵ تا ۹ مرداد ۱۳۹۰

استاندار ایلام از ۳ آبان ماه ۱۳۹۱ تا پایان دولت دهم در سال ۱۳۹۲

مشاور  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، از ۸ مرداد ۱۳۹۳

موارد نقض حقوق بشر:

  محمود عباس‌زاده مشکینی به عنوان مدیر کل سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده ده احزاب مسئول صدور مجوز برای تظاهرات و سایر گردهمایی‌های عمومی و همایش‌های احزاب رسمی کشور بود. او از سال ۱۳۸۸ تا پایان مسئولیتش به طور مداوم هر گونه تجمع غیر حکومتی را ممنوع کرده بود. علاوه بر این او هر گونه صدور مجوز قانونی برای اعتراضات را منع کرده بود و در بازداشت معترضان و افراد شرکت‌کننده در تجمعات علیه نقض حقوق آزادی مسئول بوده است.

ممانعت از تجمع معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

او مانع برگزاری تجمع معترضان به انتخابات ۱۳۸۸در ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ شد. علی شکوری‌راد و ابوالفضل قدیانی، نمایندگان احزاب و گروه‌های درخواست‌کننده مجوز راهپیمایی، در گزارشی از ملاقات خود با مسئولان وزارت کشور نوشتند: «تصمیم قطعی و نهایی در وزارت کشور بر عدم صدور مجوز است، ولی برای این تصمیم دلایل قانونی تراشیده می‌شود.» مخالفان دولت در نامه‌ای متعهد شده بودند که در سکوت راهپیمایی کنند اما نمایندگان احزاب متقاضی راهپیمایی می‌گویند که محمود عباس‌زاده مشکینی در ملاقات با آنها گفته بود که در آیین‌نامه مصوب دولت تأکید شده که شعارهای راهپیمایی باید از قبل به اطلاع وزارت کشور رسیده باشد و راهپیمایی در «سکوت» در این آیین‌نامه پیش‌بینی نشده است. این در حالی است که عباس‌زاده مشکینی گفته بود که بر خلاف آئین‌نامه دولت، نماینده رسمی هیچ حزبی «حضورا» برای ارائه درخواست مجوز راهپیمایی به وزارت کشور مراجعه نکرده است. همچنین  او در سال ۱۳۸۹ مجوز برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری را صادر نکرد.

تعلیق فعالیت‌های احزاب

طبق ماده ۱۰ کمیته قوانین در باره فعالیت‌های اعضای گروه‌های سیاسی او مسئول صدور مجوز برای تظاهرات و سایر گردهمایی‌های عمومی و همایش‌های احزاب رسمی کشور است. او در فروردین‌ماه ۱۳۸۹ فعالیت‌های دو حزب طرفدار میر حسین موسوی، جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، را به تعلیق در آورد.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمود عباس‌زاده مشکینی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شده است. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا محمود عباس‌زاده مشکینی از سال ۱۳۸۸ تا کنون به طور مداوم هر گونه تجمع غیر حکومتی را ممنوع کرده است. علاوه بر این او هر گونه صدور مجوز قانونی برای اعتراضات را  منع کرده است و در بازداشت معترضان و افراد شرکت‌کننده در تجمعات علیه نقض حقوق آزادی مسئول است. همچنین او در سال ۱۳۸۹ مجوز برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری را صادر نکرد.

*آخرین به‌روزرسانی: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶*