نام و نام خانوادگی:

غلامعلی رضوانی

زندگینامه:

از سوابق و پیشینه او اطلاع دقیقی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان  از دی‌ماه ۱۳۸۸ تا ۲۳ شهریور ۱۳۹۱

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان (در زمان معاونت استاندار گیلان)

– معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد از ۲۲ مهرماه ۱۳۹۱ تا  ۶ مهرماه ۱۳۹۲

رییس ستاد انتخابات استان برای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری،  ‌یازدهمین دوره ریاست جمهوری  و  چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا

موارد نقض حقوق بشر:

غلامعلی رضوانی به عنوان معاون استاندار گیلان با اختلال در روند دادرسی قضایی منصفانه مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

به عنوان نمونه وی در مهرماه ۱۳۹۰ در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در باره یوسف ندرخانی، کشیش زندانی، گفت: «یوسف ندرخانی یک صهیونیست و دایرکننده خانه فساد است…. حساب کسانی که دین دیگری را انتخاب می‌کنند در روز قیامت با خداست… کشور اسلامی با کسانی که دین دیگری انتخاب کردند هیچ‌کاری ندارد بلکه خداوند کار دارد. این فرد مجرم است و جرم او این نیست که عده‌ای را به دین مسیحیت دعوت کرده است بلکه جرایم امنیتی دارد. موضوع جرم و اعدام این فرد، اعتقادی و مربوط به دین او نیست و به خاطر انتخاب دین، کسی در نظام ما اعدام نمی‌شود بلکه او یک صهیونیست است و جرم امنیتی دارد.»

یوسف ندرخانی، کشیش ایرانی پیرو کلیسای انجیلی و همسرش که هر دو از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند در سال  ۱۳۸۸ در شهر رشت بازداشت شدند. دادگاه، ندرخانی را به “ترک دین” و “دعوت سایر مسلمانان به مسیحیت”، “ایجاد یک کلیسای مخفی در خانه خود” و “ابراز مخالفت آشکار با اسلام” متهم کرده بود. حکم اعدام او به جرم ارتداد در تاریخ یکم شهریورماه ۱۳۸۹ در دادگاه تجدید نظر استان گیلان تأیید شد اما در تاریخ هفتم تیرماه سال ۱۳۹۰ دیوان عالی کشور اعلام کرد که به شرط توبه یوسف ندرخانی حکم اعدام نقض می‌شود».

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۴ فروردین ۱۳۹۱ غلامعلی رضوانی را به دلیل «مسئولیت در نقض شدید حقوق بشر در روند دادرسی قضایی» از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. همچنین دارایی‌های او در اروپا توقیف خواهد شد.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷*