نام و نام خانوادگی:

علی رضوان‌منش

زندگینامه:

از پیشینه و سوابق او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

معاون دادستان کرج حداقل تا آخر اسفندماه ۱۳۹۵

موارد نقض حقوق بشر:

علی رضوان‌منش به عنوان معاون دادستان کرج در روند دادرسی قضایی و صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

به عنوان نمونه علی رضوان‌منش در باره اعدام علیرضا ملاسلطانی، متهم به قتل، که در زمان اعدام زیر سن ۱۸ سال بود به خبرگزاری فارس در باره سن این فرد اعدام‌شده گفت که ملاک سن افراد نه تقویم شمسی ۳۶۵ روزه بلکه تقویم قمری ۳۵۵ روزه است: «ملاک عمل در قانون بلوغ شرعی است که بر اساس ماه‌های قمری محاسبه می‌گردد. قاتل از این نظر بیش از ۱۸ سال عمر کرده بود و بنا بر این هیچ منع شرعی و یا قانونی برای اجرای حکم قصاص وجود نداشت. البته علی‌رضا ملاسلطانی از نظر ماه‌های شمسی حدود دو ماه کمتر از ۱۸ سال سن داشت و طبیعی است ملاک عمل در قانون سن شمسی نیست و ما بر اساس بلوغ شرعی عمل می‌کنیم….این حکم توسط ۱۵ قاضی ارشد تایید و در نهایت نیز به تایید رئیس قوه قضاییه رسیده است.»

رضوان‌منش درحالی تاکید کرد که «از نظر قانونی و شرعی که ملاک عمل دستگاه قضایی است، هیچ منعی برای اجرای حکم در این تاریخ وجود نداشت» که تقویم رسمی کشور براساس سال شمسی ۳۶۵ روزه است و آنچه در قوانین بین‌المللی درخصوص سن ۱۸ سالگی به عنوان مبنای تعیین خروج از کودکی و ورود به دنیای بزرگسالان محسوب می شود نیز براساس تقویم ۳۶۵ روزه است.

او در سال ۱۳۸۹ در نشست مبارزه با مواد مخدر گفته بود که از تاریخ ۲۸ بهمن به بعد، جرم حمل بیش از ۶ گرم مواد شیشه اعدام است.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۴ فروردین ۱۳۹۱ علی رضوان‌منش را به دلیل نقشی که در «نقض شدید حقوق بشر در روند دادرسی قضایی» و همچنین «صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال» داشته است، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. همچنین دارایی‌های او در اروپا توقیف شده است.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷*