ایران‌اینترنشنال: سازمان «عفو بین‌الملل» و سازمان «عدالت برای ایران» در بیانیه‌ای مشترک نسبت به تخریب تعمدی گورهای دسته‌جمعی مربوط به اعدام‌های تابستان سال ۶۷ توسط حکومت هشدار دادند.

دو سازمان عفو بین‌الملل و سازمان عدالت برای ایران دوشنبه ۱۰ اردیبهشت اعلام کردند که طبق تحقیقات میدانی و تصاویر ماهواره‌ای و فیلم‌های دریافتی، در هفت شهر اهواز، مشهد، تبریز، رشت، قروه، سنندج و گورستان خاوران در جنوب‌ شرق تهران، تلاش‌هایی از سوی نهادهای حکومتی برای تخریب گورهای دسته‌جمعی صورت می‌گیرد.

سازمان عدالت برای ایران با شناسایی ۱۲۰ گور دسته‌جمعی در کشور تخمین زده است که  بیش از ۴ هزار زندانی سیاسی که در سال ۱۳۶۷ اعدام شدند، در این گورها دفن شده‌اند.

اسنادی که این دو نهاد ارائه داده‌‌اند مربوط به فاصله زمانی سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۶ است و نشان می‌دهد جمهوری اسلامی دست به اقداماتی «عامدانه» برای تخریب این گورستان‌ها از طریق ساختمان‌سازی، ایجاد بلوک‌های بتونی، راه‌سازی و تبدیل این مکان‌ها به مراکز دفن زباله زده است.

اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی انجام گرفت. چندین هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی که به دلیل مخالفت با جمهوری اسلامی در زندان‌های حکومت بودند در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به شکلی مخفیانه اعدام و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند.

رهبران جمهوری اسلامی از این اعدام‌ها دفاع کرده و آن را اقدامی شجاعانه برای بقای حکومت دانسته‌اند.

آیت‌الله حسینعلی منتظری که پس از آیت‌الله خمینی بلندپایه‌ترین مقام سیاسی کشور محسوب می‌شد همان زمان مخالفت خود را با اعدام‌ها اعلام کرد و اعتراض‌هایش به برکناری‌ او از جانشینی خمینی و حبس خانگی در سال‌های آتی تا زمان مرگش انجامید.

سازمان دیدبان حقوق بشر در سال ١٣٨۴ در گزارشی که تحت عنوان «وزرای مرگ» منتشر شد، نقش مستقیم مصطفی پورمحمدی را در جریان اعدام‌های فراقضایی هزاران تن از زندانیان سیاسی در سال ۶۷ مستند کرد.

مردادماه ۱۳۹۲ و پس از معرفی مصطفی پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری، سازمان دیدبان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز و کمپین حقوق بشر در ایران، با انتشار بیانیه‌ای از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، خواستند که مصطفی پورمحمدی را برکنار کند.

سال ۱۳۹۶ نیز احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران ابراز امیدواری کرد که در کابینه آینده حسن روحانی، به احترام مردم ایران، مصطفی پورمحمدی حضور نداشته باشد. او با اشاره به فایل صوتی منتشر‌شده از سوی بیت آیت‌الله حسینعلی منتظری گفت که مصطفی پورمحمدی عضو هیئت ۴نفره‌ای بوده که در اعدام‌های سیاسی سال ۶۷ نقش داشتند.

سی سال از اعدام‌های گروهی سال ۶۷ گذشته با این‌حال همچنان اطلاعات کاملی از این اعدام‌ها به‌دست نیامده. از جمله نقاط ابهام، محل دفن اعدام‌شدگان است. عفو بین‌الملل و سازمان عدالت برای ایران در گزارشی به بررسی هفت گورستان جمعی پرداخته‌اند که به‌صورت سازمان‌یافته توسط حکومت ایران تخریب و پنهان‌سازی شده است.گزارشی از امید کشتار #ایران_اینترنشنال را در تلگرام دنبال کنید https://telegram.me/iranintltv

Posted by ‎Iran International ایران اینترنشنال‎ on Monday, 30 April 2018

گفت‌وگو با علی‌اصغر رمضانپور ، عیسی بازیار و امید حبیبی‌نیا درباره پاکسازی شواهد اعدام‌های جمعی۶۷