رادیو زمانه: محسن کاکارش – صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر، به دلیل پخش اعتراف‌های اجباری روزنامه‌ نگاران، زندانیان سیاسی و نوع برخورد با اقلیت‌های دینی، به طور مکرر مورد انتقاد نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است.

در آخرین انتقاد مطرح شده، یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوریان در مجلس ایران، پخش برخی برنامه‌های صداوسیما را توهین مستقیم به آشوریان خوانده است. این در حالی است که پیشتر شماری از فعالان اهل سنت در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشته بودند، “رسانه های ملی” در اهانت به عقاید اهل سنت از آزادی کامل برخوردار هستند. از طرفی دیگر تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر از فشار زندانیان بهایی زندان سمنان برای ساخت یک فیلم مستند تلویزیونی و اعتراف‌گیری از سوی نیروهای امنیتی این زندان خبر داده است.

 نامه‌های بی‌پاسخ اقلیت‌ها

به گزارش خبرگزاری ایسنا یوناتن بت‌کلیا چند روز پیش در نطق میان دستور خود در مجلس از عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما خواسته است تا جلوی پخش برخی از برنامه‌های صدا و سیما را بگیرد و در صورت تکرار با مسببان برخورد کند.

نماینده آشوریان از برنامه‌ مشخصی نام نبرده است، اما جمعی از فعالان مذهبی در مهرماه گذشته در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بودند: “طی ۳۳ سال گذشته اجازه داده نشده است که حتی در یک برنامه و در یکی از مراکز صدا و سیما در استان‌های کشور، عقاید اهل سنت توسط علمای آنان ضبط و پخش شود. بالعکس در این مدت، به وفور کلیه مراکز رسانه ملی کشور در هتک حرمت و اهانت به مسلمات معتقدات اهل سنت از آزادی کامل و بی‌حد و حصر برخوردار بوده اند.”

هم‌چنین نماینده آشوریان در مجلس از “برخورد سلیقه‌ای مسئولان اجرایی” انتقاد کرده و گفته است: “‌برخورد سلیقه‌ای برخی مسئولان اجرایی باعث مهاجرت آشوریان که در تنگنای اقتصادی قرار دارند، می‌شود. لذا ما از رئیس‌جمهور انتظار داریم تا در این مورد اقدامی انجام دهد، همچنین عدم پرداخت بودجه انجمن‌ها باعث اخلال در کار آنها شده، تسریع در پرداخت کامل بودجه انجمن‌های مذهبی را خواهانیم.”

در سال‌های گذشته بارها فعالان مذهبی با نوشتن نامه‌هایی نسبت به وضعیت اقلیت‌های دینی اعتراض کرده‌اند، اما تاکنون پاسخی به آنان داده نشده است. بت‌کلیا هم گفته است: “‌متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی به مکاتبات ما داده نشده است.”

نماینده آشوریان در مجلس همچنین با اشاره به ماده ۸۸۱ مکرر قانون مدنی گفته است: “با وجود تلاش‌های بسیار هنوز محدودیت‌هایی درباره قصاص وجود دارد، و عدم تحقق خواسته ما در این زمینه مشکل‌ساز شده است.”

در ماده ۸۸۱ قانون مدنی جمهوری اسلامی همچنین آمده است، “کافر از مسلم ارث نمی‌برد و اگر در بین ورثه متوفای کافری، مسلم باشد وراث کافر ارث نمی‌برند اگر چه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند.

به گفته نماینده این اقلیت دینی در مجلس، کتاب های “توهین‌آمیزی” نیز نسبت به ادیان الهی مختلف در ایران به چاپ می‌ر‌سد. او از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته است تا در این زمینه “اهتمام” بیشتری داشته باشد.

احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل متحد در سومین گزارش خود از وضعیت اقلیت‌های دینی در ایران انتقاد کرده و ۱۱ بند از گزارش خود را به موضوع آزادی مذهبی اختصاص داده بود. بت‌کلیا اما علی‌رغم بیان این انتقادها از وضعیت آشوریان در مجلس ایران، گزارش احمد شهید را محکوم کرده بود.

تلاش برای اعتراف‌گیری

آنطور که تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر نوشته است، نیروهای امنیتی در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند، “فیلمی مستند” از زندانیان بهایی تهیه کنند که این امر با مخالفت زندانیان روبه‌رو شده‌ است.

در گزارش کمیته گزارشگران آمده است: “در ابتدا نیروهای امنیتی در پوشش فیلمبردار و مستندساز در هواخوری زندان سمنان حاضر شده و در حالی که ادعا می‌کردند از سوی شبکه خبری پرس‌تی‌وی به آنجا آمده‌اند، در تلاش برای گفت‌وگو و فیلمبرداری از زندانیان بهایی بوده‌اند که این زندانیان از انجام مصاحبه خودداری کرده‌اند. پس از آن عصر همان روز کلیه زندانیان سیاسی را مجدداً به هواخوری منتقل کرده و این بار تلاش کرده تا به صورت تک به تک با آن‌ها به گفت‌وگو بپردازند که بازهم زندانیان بهایی تن به این مصاحبه‌ها نداده‌اند. گروه فیلمبرداری موجود سپس به محل سالن ملاقات رفته و اقدام به فیلمبرداری و گفت‌وگو با خانواده زندانیان بهایی کرده است.”

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی سپس “به محل مغازه‌ها و کارخانه‌های پلمپ شده شهروندان بهایی در سمنان مراجعه کرده و با اطلاع قبلی صاحبانشان اقدام به فیلمبرداری و گفت‌وگو با صاحبانشان کرده‌اند و طی این گفت‌وگوها نیز ادعا کرده‌اند که از سوی وزارت کشور برای بررسی مشکل آن‌ها مراجعه کرده‌اند”.

در ادامه گزارش هم‌چنین آمده است: “چهار نفر از زندانیان را به نمازخانه زندان منتقل کرده و ضمن تلاش برای مصاحبه تلویزیونی، خود را ابتدا از مسئولین قوه قضائیه و سپس خبرنگار شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده‌اند.”

این فشارها در حالی است که اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان “عدالت برای ایران” اعلام کرده بود، پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی “پرس‌تی‌وی” باید متوقف شود. چرا که به گفته موسسان این سازمان، این شبکه دیگر نه یک رسانه که ابزار شکنجه است.

شادی صدر یکی از موسسان این سازمان به “دویچه وله” گفته بود: “پرس‏‌تی‏‌وی حتی از حد رسانه‌‏ای که برای سیاست‏‌های جمهوری اسلامی تبلیغ و پروپاگاندا می‏‌کند هم فراتر رفته و از نظر ما خودش به یک ابزار نقض حقوق بشر تبدیل شده است.”

پرس‌تی‌وی تاکنون اعترافات اجباری شماری از روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی از جمله مازیار بهاری، لقمان مرادی، زانیار مرادی و ایوب اسدی را پخش کرده است.

بازداشت بهاییان

همزمان فعالان حقوق بشر در ایران از بازداشت دست کم بیست تن در روزهای گذشته خبر داده‌اند.

تارنمای هرانا، ارگان خبری مجموعه حقوق بشر در ایران نوشته است، در پی حمله نیروهای امنیتی به خانه‌های بهاییان ساکن مهرشهر کرج، ۲۰ شهروند بهایی بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود مأموران امنیتی با تفتیش منزل و کیف افراد حاضر آن‌ها را به بازداشتگاه منتقل کرده‌اند. براساس همین گزارش، مأموران امنیتی از لحظه ورود به منزل تا زمان انتقال افراد به بازداشتگاه از آن‌ها فیلمبرداری کرده‌اند و هنگامی که دو نفر از اعضای این جمع درخواست مشاهده حکم ورود مأموران را داشتند، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند.

آخرین اخبار حاکی از آن است که تا روز دوشنبه ۲۷ آذرماه همه بازداشت‌شدگان به جز سه نفر آزاد شدند و از این سه نفر نیز خبری در دست نیست.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، طاهر اسکندریان، افراسیاب سبحانی، اکبر پورحسینی، عرفان احسانی، عدالت فیروزیان، فرامرز فیروزیان، گودرز بیدقی، نادر کسائی، ژینوس نورانی، روفیا بیدقی، انیسا فنائیان، ترانه ترابی و زهره نیک‌آئین ازجمله شهروندان بهایی ساکن سمنان هستند که در یک سال گذشته بازداشت شده‌اند.

در قانون اساسی ایران بهائیان به عنوان اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته نشده‌اند و در طول ۳۰ سال اخیر مورد تبعیض‌های سیاسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند. بنا بر آمار کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، ۲۰۰ نفر از بهائیان از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون اعدام شده‌اند.

بهائیان پس از انقلاب ایران از حق تحصیل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی محروم بوده‌، مجامع آن‌ها غیر قانونی اعلام شده و قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف تخریب شده است. بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی برخی سازمان‌های حقوق بشری در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند که از میان آن‌ها دست ‌کم ۱۰۰ نفر در زندان‌ به سر می‌برند.