عدالت برای ایران: نهاد مسئول صدور مجوز در آلمان از پرس تی وی خواسته که مسئولان خود در اروپا را معرفی کنند اما این درخواست تاکنون بی پاسخ مانده است.

اینگبورگ سارنت، مسئول رسیدگی به درخواست مجوز در نهاد رسانه ای برلین – براندنبورگ (MABB) ضمن اعلام این خبر به “عدالت برای ایران” گفت: “پس از اینکه نهاد نظارت بر رسانه ها در انگلیس (Ofcom)، مجوز پخش پرس تی وی را لغو کرد، در واقع دیگر پرس تی وی مجوزی برای پخش در هیچیک از کشورهای اتحادیه اروپا ندارد. به همین دلیل بود که پخش آن از ماهواره سس آسترا در آلمان نیزلغو شد. به همین دلیل هم پرس تی وی از ما درخواست صدور مجوز کرده است.”
مجوز پرس تی وی در انگلیس ابتدا به دلیل پخش مصاحبه مازیار بهاری، روزنامه نگار ایرانی-کانادایی که که در زندان اوین و تحت فشار از او گرفته شدده بود و پس از آن، به این دلیل که مسئولیت سردبیری و کنترل محتوای آنچه از این شبکه پخش می شود، در دست مسئولان آن در تهران، از جمله محمد سرافراز، معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی است باطل شد.

در همین رابطه اینگبورگ سارنت، به عدالت برای ایران گفت: “دقیقا همان مساله ای را که آفکام با پرس تی وی داشت، یعنی ناروشن بودن مسئول پرس تی وی در اروپا، ما نیز در آلمان با این شبکه داشتیم و همچنان داریم. مساله این است که این شبکه نمی تواند بدون اینکه کسانی را در آلمان معرفی کند که مسئولیت تهیه و پخش برنامه های آن را بر عهده داشته و بپذیرند و در مقابل نهادهای قانونی پاسخگو باشند، در آلمان فعالیت کند.”

ماه گذشته، نهاد ناظر بر رسانه ها در مونیخ (BLM)، از ماهواره SES Astra خواست که پخش برنامه های پرس تی وی را متوقف کند. پرس تی وی از این تصمیم به کمیسیون نظارت و مجوز(ZAK) شکایت کرد. اما این شکایت، به دلیل اینکه پرونده مربوط به تقاضای صدورمجوز این شبکه در MABB تحت رسیدگی است و ناروشنی های مربوط به آن هنوز از سوی پرس تی وی پاسخ داده نشده است، در دستور کار کمیسیون قرار نگرفت. لازم به تذکر است که تقاضای صدور مجوز نه مستقیم از سوی پرس تی وی بلکه از سوی شرکتی  به نام  “پی ام اس پرس، با مسئولیت محدود” PMS Press & Media Services) GmbH) ارائه شده است.

پیش از این، سازمان عدالت برای ایران با ارائه اسناد مفصلی به تمامی نهادهای مسئول رسانه ها در آلمان، از آنها خواسته که به دلیل موارد متعدد پخش اعترافات ساختگی که بدون اخذ رضایت، به اجبار و تحت فشار از زندانیان سیاسی گرفته می شود و همچنین موارد متعدد نقض و عدم رعایت قوانین مربوط به رسانه ها،  به پرس تی وی اجازه پخش در این کشور را ندهد. گزارش عدالت برای ایران ثابت می کرد که در موارد متعدد، پرس تی وی چهره و اسامی بازداشت شدگان سیاسی را، تحت عنوان تروریست یا جاسوس پخش کرده که هنوز در هیچ دادگاهی محاکمه و یا محکوم نشده اند.

سارنت،مسئول رسیدگی به درخواست مجوز در نهاد رسانه ای برلین – براندنبورگ (MABB)، ضمن تایید اینکه گزارش عدالت برای ایران را دریافت کرده اند و تمامی افراد ذیربط، از محتوای آن آگاهی دارند گفت: “دقیقا به همین دلایل است که معرفی افرادی در اروپا که در قبال برنامه های این شبکه پاسخگو باشند و مسئولیت را به کسانی در تهران ارجاع ندهند، برای ما بسیار مهم است.”

عدالت برای ایران همچنین در گزارش خود از سایر کشورهایی که پرس تی وی، از خدمات شرکت های ماهواره ای شان استفاده می کند، از جمله فرانسه، اسپانیا، لوکزامبورگ و استرالیا خواسته که همچون آلمان و انگلیس، پخش برنامه های این شبکه را متوقف کنند. در عین حال، با استناد به موارد مستند نقض حقوق بشر، به خصوص در مورد بازداشت شدگان عرب، زانیار و لقمان مرادی و یک زندانی دیگر کرد، سکینه محمدی آشتیانی، پسرش سجاد قادر زاده و وکیل وی جاوید هوتن کیان و نیز متهمان به همکاری با بی بی سی فارسی، خواسته است که این شبکه و نیز مسئولان آن، در فهرست تحریمهای حقوق بشری قرار گیرند.

برای خواندن متن کامل گزارش عدالت برای ایران درمورد نقض پرس تی وی در نقض شدید حقوق بشر، لینکهای زیر را کلیک کنید:

گزارش به زبان فارسی:

 http://justiceforiran.org/persian/reports/english-cut-take-press-tv-off-the-air/

گزارش به زبان انگلیسی:

 http://justiceforiran.org/persian/reports/english-cut-take-press-tv-off-the-air/?lang=en

گزارش به زبان آلمانی:

 http://justiceforiran.org/persian/wp-content/uploads/2012/04/Press-TV-Menschenrechtsverletzungen-f.pdf