Showcase2آخرین مطالبآخرین مطالب پیشخوانبیانیه‌ها

دولت‌های غربی محافظت از جامعه مدنی ایران در خارج از کشور را افزایش دهند

By ۲۴/۰۱/۱۴۰۳ No Comments

سازمان عدالت برای ایران نگرانی شدید خود را درباره افزایش چشمگیر فشارها بر روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و کلیت جامعه مدنی ایران در تبعید ابراز می‌کند و به جامعه جهانی به‌ویژه دولت‌های اروپایی درباره عواقب تهدیدات فرامرزی جمهوری اسلامی علیه آزادی بیان و فعالیت‌های جامعه مدنی ایرانی هشدار می‌دهد.

همبستگی جامعه مدنی و نهادهای حقوق بشری ایران در اطلاع‌رسانی به مردم و ایجاد و تحکیم مکانیسم‌های مستقل حقیقت‌یابی و مستند‌سازی نقض فاحش حقوق بشر توسط حکومت به ویژه در جریان سرکوب مرگبار اعتراضات جنبش “زن زندگی آزادی” و تلاش برای پاسخگوکردن ناقضان، خشم مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخته است. این مقامات بارها از تریبون‌های رسمی، خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر را تهدید کرده‌اند.   

این تهدیدات اکنون به سطح خطرناک‌تری رسیده است. برگزاری دادگاه متهمان در طرح ربایش مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق بشر ساکن ایالات متحده، با هدایت جمهوری اسلامی و سوءقصد به پوریا زراعتی، خبرنگار تلویزیون ایران‌ اینترنشنال، که مقامات امنیتی بریتانیا آن را حمله‌ای برنامه‌ریزی‌شده خوانده‌اند نشانگر شدت و گستردگی خطری است که متوجه جامعه مدنی ایران در خارج از کشور است. اگرچه این سوءقصد همچنان از سوی پلیس ضدتروریسم بریتانیا در حال بررسی است اما به طور قطع یادآور تهدیدات علنی اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه است که مسئولیت هدایت عملیات تروریستی برون‌مرزی این نهاد نظامی را بر عهده دارد و چندی پیش تمام کسانی را که در خارج از ایران فعالیت رسانه‌ای می‌کنند علنا تهدید به قتل کرده بود.

همزمان تهدید علنی اعضای سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و خانواده‌های آنها از سوی یک مقام قضایی در تلویزیون حکومتی، تهدید به قتل اعضای این سازمان از سوی افراد منتسب به نیروی قدس و به دنبال آن ناپدیدشدن حسین باقری معروف به ژاکان باران، یکی از همکاران این سازمان، در مرز ترکیه و عراق در حال فرار به دلیل فشارهای امنیتی نشان می‌دهد که مقامات جمهوری اسلامی تا چه اندازه در حمله به جامعه مدنی ایران جسور شده‌اند.

سازمان عدالت برای ایران با تمامی خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر که هدف حملات جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند ابراز همبستگی می‌کند و اعلام می‌دارد که چنین اقداماتی هرگز نخواهد توانست جامعه مدنی ایران را از تلاش برای اطلاع‌رسانی آزاد و مستقل، محافظت از حقوق بشر و پاسخگو‌کردن ناقضان حقوق بشر باز دارد. سازمان عدالت برای ایران از دولت‌‌های اروپایی و سایر کشورهایی که جمهوری اسلامی در خاک آن‌ها چنین تهدیداتی را سازماندهی یا اجرا کرده است می‌خواهد که اقدامات خود را برای محافظت از افراد تحت تهدید، و شناسایی عاملان و آمران افزایش دهند. عدالت برای ایران همچنین از نهادهای بین‌المللی و به ویژه از مری لاولور، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مدافعان حقوق بشر و آیرین خان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی بیان، می‌خواهد تا تهدیدات جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر را محکوم کند و این حملات را در گزارش خود به جامعه بین‌المللی منعکس کند.