عدالت برای ایران به همراه ۳۸ نهاد حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی، در نامه‌‌ای مشترک از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند که ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تمدید شود.

نهادهای حقوق بشری با اشاره به ارتکاب گسترده و نظام‌مند حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی که با برخورداری از مصونیت مطلق همراه است، بر لزوم تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر تاکید کرده‌اند.

آمار بالای اعدام‌ها، سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز، نقض دادرسی عادلانه، نقض حقوق زنان و نقض حقوق اقلیت‌های اتنیکی، جنسی و مذهبی‌ از جمله موارد نقض حقوق بشری است که در این نامه به آنها پرداخته شده است.

امضاکنندگان این نامه با اشاره به اعدام روح‌الله زم، مدیر و موسس کانال تلگرامی آمد نیوز از اعدام‌های مخفیانه‌ای که در سال گذشته بدون اطلاع قبلی به خانواده و وکلای قربانیان انجام شده، ابراز نگرانی کرده‌اند.

صدور احکام اعدام برای شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و محکومیت ده‌ها تن دیگر به احکام سنگین از دیگر مواردی است که مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است.

نویسندگان این نامه با تاکید بر این‌که نقض حقوق بشر در ایران به دلیل مصونیت مسئولان از مجازات و فقدان شفافیت تسهیل شده، سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را نمونه‌ای از«بحران مصونیت» خوانده‌اند:«سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ توسط حکومت  منجر به کشته شدن غیرقانونی صدها مرد، زن، کودک و بازداشت دست‌کم ۷۰۰۰ تن شد. در این سرکوب همچنین به‌طور گسترده از ناپدیدکردن قهری، شکنجه بازداشت‌شدگان و بدرفتاری با آنان به منظور اخذ اعترافات اجباری استفاده شد؛ اعترافاتی که در یک دادرسی ناعادلانه در دادگاه‌ها، برای صدور حکم مورد استفاده قرار گرفته‌اند.»

نهادهای حقوق بشری با استناد به گزارش اخیر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به تبعیض گسترده علیه زنان به ویژه اعضای جامعه LGBT اشاره کرده و یادآور شده‌اند: «زنان و دخترانی که به اقلیت‌های اتنیکی، مذهبی، زبانی و اقلیت‌های جنسی و جنسیتی تعلق دارند به‌طور روزمره با تبعیض گسترده‌ای در قانون و عمل روبرو هستند و مقامات برای حمایت از آنها در قبال خشونت بر اساس جنسیت اقدامی نمی‌کنند.»

سرکوب ادامه‌دار اقلیت‌های اتنیکی عرب اهوازی، ترک، بلوچ و ترکمن از دیگر موارد نقض حقوق بشر است که مورد انتقاد نهادهای امضاکننده قرار گرفته است.

امضاکنندگان این بیانیه در پایان بار دیگر از کشورهای عضو درخواست کرده‌اند تا از تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در جلسه چهل و ششم شورای حقوق بشر حمایت کنند.

انتظار می‌رود رای‌گیری در مورد تمدید ماموریت جاوید رحمان در روزهای آینده انجام شود.

متن کامل این بیانیه را در اینجا بخوانید.

اسامی نهادهای امضاکننده این نامه:

بنیاد عبدالرحمن برومند
طرفداران حقوق بشر
حقوق بشر برای همه در ایران
سازمان عفو بین‌الملل
عرصه سوم
ماده ۱۸
ماده ۱۹
انجمن حقوق بشر مردم آذربایجانی در ایران
جمعیت حقوق بشر کردستان در ایران-ژنو (KMMK-G)
گروه حقوق بشر بلوچستان
موسسه مطالعات حقوق بشر قاهره (CIHRS)
مرکز حقوق بشر در ایران
مرکز حامیان حقوق بشر
شبکه بین‌المللی حقوق کودک
اتحاد جهانی برای مشارکت شهروندان – CIVICUS
کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران
Conectas Direitos Humanos
همه با هم علیه مجازات اعدام  (ECPM)
آزادی از شکنجه
فرانت لاین دیفندرز
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (HRAI)
دیده‌بان حقوق بشر
تاثیر بر ایران
کمیسیون بین المللی حقوق دانان
فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (FIDH)
انجمن بین‌المللی گی‌ها، لزبین‌ها، دوجنسگرایان، ترنس‌ها و بیناجنسی‌ها (ILGA World)
جنبش بین المللی علیه همه اشکال تبعیض و نژادپرستی (IMADR)
سرویس بین‌المللی حقوق بشر (ISHR)
حقوق بشر ایران
مرکز اسناد حقوق بشر ایران
عدالت برای ایران

شش‌رنگ، شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی
شبکه حقوق بشر کردستان
گروه بین المللی حقوق اقلیت
اقدام آشکار بین المللی
بنیاد سیامک پورزند
اتحاد برای ایران
ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام
سازمان جهانی مبارزه علیه شکنجه (OMCT)