نسخه پی دی اف این گزارش را  اینجا بخوانید

عدالت برای ایران:  جمهوری اسلامی ایران در اولین بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر دست‌کم ۱۰  توصیه را که به طورمستقیم  به وظایف دولت در رابطه با تضمین رفتار برابر با زنان و دختران در قانون مربوط می‌‌شود٬ پذیرفته بود.[۱] با این وجود جمهوری اسلامی به تعهد خود برای اجرای توصیه‌های مربوطه عمل نکرده است.

واقعیت ها

«تنبیه بدن‌ها، بیمارانگاری  هویت‌ها ، حجاب اجباری، عقیم‌سازی اجباری، شکنجه جنسی و حق حرمت بدن در جمهوری  اسلامی ایران٬ در گزارشی[۲]که از سوی  عدالت برای ایران به اجلاس بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران (یو پی آر) ارائه شده است، طیف وسیعی از قوانین کیفری و سایر محدودیت‌های قانونی و اجرایی در زمینه اجرای حقوق بشر  را مشخص کرده است که در میان آنها می‌توان به سیاست‌های مبتنی بر جنسیت  در زمینه حق پوشش که ناقض حق کرامت و استقلال  زنان هستند، اشاره کرد:

– جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری است که حجاب را از سن هفت سالگی برای همه دختر‌های دبستانی اجباری کرده و همه زنان بدون توجه به پیشینه مذهبی و سنی‌شان مجبور به رعایت حجاب اسلامی هستند. با وجود مخالفت و اعتراض زنان و دختران ، قوانین مذهبی مبتنی بر رعایت حجاب اسلامی از اسفند۱۳۵۷ بر تمامی زنان اعمال می‌شود.

 – نیروهای گشت ارشاد با فشار روانی، آزار و اذیت زنان و اعمال خشونت به دنبال اجرای مقررات حجاب اسلامی در  تمامی فضاهای عمومی هستند و هیچ زنی حتی دختربچه‌ها و زنان باردار از این نوع رفتارهای خشونت‌آمیز که در بسیاری مواقع بر مبنای سلیقه نیروهای گشت ارشاد اعمال می‌شود، در امان نیستند.

 – در ایران برخورداری زنان از تمامی حقوق شهروندی،از جمله حق دسترسی به فضاهای عمومی، حق کار، تحصیل، مسافرت، استفاده از امکانات فرهنگی،تفریحی و پزشکی مشروط به رعایت حجاب اسلامی است.

– مقامات رسمی می‌توانند از ورود زنانی که حجاب کامل مطابق با مقررات رسمی را رعایت نکرده‌اند به فرودگاه ممانعت کنند و خودروهایی که این زنان رانندگی آن را بر عهده دارند یا سرنشینش هستند، را توقیف کنند.

-آمارهای رسمی نشان می‌دهد که فقط طی ۱۰ سال  ۱۳۸۲-۱۳۹۲ دست‌کم ۳۰ هزار زن به‌دلیل رعایت نکردن حجاب کامل اسلامی بازداشت شده و ۴۶۰ هزار تن نیز مورد توبیخ قرار گرفته‌اند.

توصیه‌ها 

جمهوری اسلامی ایران با توجه به تعهد بین المللی خود به مبادی و اصول ضدتبعیض و همچنین  حق آزادی بیان و عقیده٬ باید  موارد زیر را رعایت کند:

– لغو قوانین حجاب اجباری، پایان دادن به ماموریت گشت ارشاد، شناسایی و تعقیب مقامات دولتی، شبه‌دولتی و نهادهایی که در زمینه آزار و اذیت زنان به خاطر نوع پوشش‌شان مسئول هستند و همچنین جبران خسارت و پرداخت غرامت به قربانیان حجاب اجباری

 – انطباق و هماهنگی قوانین داخلی ایران با تعهدات بین‌المللی این کشور در رابطه با حقوق زنان به‌ویژه در خصوص حق تحصیل و کار، مشارکت در زندگی فرهنگی، دسترسی به خدمات عمومی، آزادی سفر و جابجایی و حق امنیت روانی بدون در نظر گرفتن قوانین حجاب اجباری

 – تصویب کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض از زنان و به رسمیت شناختن حقوق زنان فارغ قوانین حجاب اجباری در زمینه بهداشت، اشتغال و مشارکت اجتماعی و سیاسی، بویژه برای  زنانی که به دلیل تعلق به اقلیت‌های قومی و مذهبی با اشکال گوناگون تبعیض روبه رو هستند.

————–

[۱]این توصیه ها از طرف کشورهای شیلی، استونی، آلمان، اندونزی، ویتنام، اتریش، بنگلادش، ایرلند و قطر بوده است.

[۲]این گزارش را در اینجا بخوانید