12عدالت برای ایران: خبرهای رسیده از اهواز حاکی از احتمال اعدام علی چبیشاط و سید خالد موسوی٬ دو فعال فرهنگی عرب اهوازی محکوم به اعدام در پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه جاری است. کریم دحیمی٬فعال حقوق بشر با اعلام این خبر عدالت برای ایران٬ گفت که خانواده این دو زندانی از طریق منابع غیررسمی مطلع شده‌اند که حکم این دو زندانی در روز پنج‌شنبه اجرا خواهد شد. دو زندانی سیاسی از اسفند ۱۳۹۲از زندان دزفول به مکان نامعلومی  منتقل شده‌اند. ۱۱ اردیبهشت ماه جاری منابع غیررسمی  در دادگاه انقلاب اهواز از تایید حکم اعدام علی چبیشاط و سید خالد موسوی٬‌ دو زندانی سیاسی عرب اهوازی در دیوان عالی کشور خبر داده‌ بودند. پیگیری خانواده و وکیل این دو زندانی برای کسب اطلاع از وضعیت پرونده و سلامت این دو زندانی تا کنون بی‌نتیجه مانده و مقامات رسمی قضایی و امنیتی حاضر به پاسخگویی در این زمینه نیستند.

کریم دحیمی٬فعال حقوق بشر می‌گوید خانواده این دو زندانی از طریق منابع غیررسمی مطلع شده‌اند که حکم این دو زندانی در روز پنج‌شنبه اجرا خواهد شد.

عدالت برای ایران طی دو درخواست فوری از گزارشگران ویژه سازمان ملل در آذر ۱۳۹۲ و اردیبهشت ۱۳۹۳ خواهان رسیدگی به به بازداشت خودسرانه، شکنجه و خطر جدی اعدام علی چبیشاط و سید خالد موسوی شده است. علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی متهم به دست داشتن در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل در نزدیکی روستای کعب خلف مسلم در مهر ماه ۱۳۹۱هستند. این سه زندانی پس از  بازداشت به مدت هفت ماه در سلول انفرادی نگهداری شده و از دسترسی به وکیل و اعضای خانواده‌شان محروم بودند. با وجود گزارش‌هایی معتبر مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با این سه زندانی، مقامات مسئول این پرونده با کوتاهی از انجام تحقیقات کامل، منصفانه و موثر برای شناسایی عاملان این واقعه، متهمان را مجبور به اعتراف کرده و با پخش این اعترافاتاز کانال تلویزیونی تحت کنترل خود از آن به عنوان یک مدرک جرم استفاده کرده‌اند. به غیر از این اعترافات اجباری، شواهد دیگری بر دست داشتن این افراد در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل وجود ندارد. مقامات رسمی ایران در هنگام وقوع این انفجار، آن را یک تصادف اعلام کرده بودند و احتمال وقوع خرابکاری را کاملا منتفی دانسته بودند. علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی ۲۰ آبان ۱۳۹۱ در روستای  کعب خلف مسلم از توابع شهرستان شوش بازداشت شدند. ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ سید محمد باقر موسوی٬ قاضی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز٬ این سه مرد را به “محاربه” محکوم کرد. بر اساس این حکم علی چبیشاط و خالد موسوی به اعدام و سلمان چایانی به ۲۵ سال حبس (که باید به صورت تبعید در شهر یزد س‍‍پری شود) محکوم شدند.