انتقال دو زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم و فشار بر خانواده زندانیان

1779200_484807578309322_321203161_n

خالد موسوی و علی چبیشاط٬ دو فعال فرهنگی عرب اهوازی محکوم به اعدام

عدالت برای ایران-۶ فروردین ۱۳۹۲: هم‌زمان با انتقال علی چبیشاط و سید خالد (یاسین) موسوی٬ دو زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم٬ صلاح‌الدین چبیشاط پسرعلی چبیشاط نیز بازداشت شد.

ماموران زندان دزفول سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ (۱۸ مارس۲۰۱۴)  به خانواده علی چبیشاط و سید خالد (یاسین) موسوی٬ دو فعال فرهنگی عرب اهوازی در ایران اعلام کردند که آنها از زندان دزفول به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «عدالت برای ایران»  یک هفته قبل از اعلام خبر انتقال علی چبیشاط و سید خالد (یاسین) موسوی از زندان دزفول٬ صلاح‌الدین چبیشاط٬ ۲۴ ساله  در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شد.

صلاح‌الدین چبیشاط که آبان ۱۳۹۱ (نوامبر ۲۰۱۲) همراه پدرش هنگام برگزاری مراسم فاتحه خوانی مادربزرگش بازداشت شده بود٬ با قید وثیقه آزاد بود. تا کنون از وضعیت صلاح‌الدین چبیشاط و دلیل بازداشت او اطلاعی در دست نیست.

یک هفته قبل از اعلام خبر انتقال علی چبیشاط و سید خالد (یاسین) موسوی از زندان دزفول٬ صلاح‌الدین چبیشاط٬ ۲۴ ساله  در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شد

ماموران زندان  خانواده‌ علی چبیشاط و خالد موسوی که برای ملاقات با بستگانشان به زندان مراجعه کرده بودند٬ گفتند که شاید آنها به زندان اهواز منتقل شده باشند و شاید هم در مکانی دیگر باشند. خانواده این زندانیان می‌گویند با وجود شرایط نگران‌کننده این دو زندانی٬ وکیل تسخیری پرونده عملا کاری برای دفاع از متهمان انجام نمی‌دهد.این دو زندانی محکوم به اعدام از دسترسی به وکیل انتخابی محروم هستند و دفاع از آنها بر عهده  عباس ترابی٬ رییس سابق دادگاه انقلاب اهواز گذاشته شده است. این وکیل تسخیری برای آنکه کپی حکم اولیه دادگاه را به خانواده متهمان بدهد درخواست سه میلیارد ریال (۳۰۰ میلیون تومان) کرده است.

خانواده این سه زندانی عرب می‌گویند که به بیش از ۲۰ وکیل دادگستری از جمله رییس کانون وکلای اهواز مراجعه کرده‌اند اما به دلیل تهدید وکلا از سوی نهادهای امنیتی٬ هیچ  وکیلی حاضر به پذیرفتن این پرونده نیست.

علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی ۲۰ آبان ۱۳۹۱ در روستای  کعب خلف مسلم از توابع شهرستان شوش در استان خوزستان٬ بازداشت شدند. آنها به مدت هفت ماه بدون دسترسی به وکیل و اعضای خانواده‌شان در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز حبس بودند. طی مدت حبس غیرقانونی این سه تن در سلول‌های انفرادی٬ مقامات امنیتی آنها را به منظور اعتراف برای دست داشتن در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل در نزدیکی روستای کعب خلف مسلم در مهر ماه ۱۳۹۱ در معرض شکنجه‌های شدید  قرار دادند.به غیر از این اعترافات اجباری، شواهد دیگری بر دست داشتن این افراد در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل وجود ندارد.

  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ سید محمد باقر موسوی٬ قاضی شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز٬ این سه مرد را به “محاربه” محکوم کرد. بر اساس این حکم علی چبیشاط و خالد موسوی به اعدام و سلمان چایانی به ۲۵ سال حبس (که باید به صورت تبعید در شهر یزد س‍‍پری شود) محکوم شدند.

خانواده علی چبیشاط و سید خالد (یاسین) موسوی٬ می‌گویند با وجود شرایط نگران‌کننده این دو زندانی٬ وکیل تسخیری پرونده  که رپیس سابق دادگاه انقلاب اهواز است٬عملا کاری برای دفاع از متهمان انجام نمی‌دهد

زندانیان بعد از صدور حکم از شهر اهواز به زندان شهر دزفول منتقل شدند و دیوان عالی کشور تا چندی پیش احکام اعدام آنها را تایید نکرده بود.خانواده زندانیان و فعالان حقوق بشر می گویند که ممکن است در این اواخر احکام اعدام آنها به تایید دیوان عالی رسیده و در مورد آن اطلاع‌رسانی نشده است. در صورت تایید احکام اعدام آنها، انتقال آنان می تواند به معنی انتقال برای اجرای احکام اعدام تلقی شود.

  سازمان عدالت برای ایران آذر ۱۳۹۲ طی یک درخواست فوری خطاب به شماری از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد، خواهان رسیدگی به شکنجه سه فعال فرهنگی عرب اهوازی در ایران شد و هشدار داد که در پی محاکمه ناعادلانه این سه تن در دادگاه انقلاب اهواز، خطر اعدام به صورت جدی آنها را تهدید می‌کند.این درخواست در پی پخش اعترافات اجباری این سه تن، از پرس تی وی، شبکه تلوزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

براساس قوانین سازمان ملل، گزارشگران ویژه  سازمان ملل موظف هستند که در پی دریافت این شکایت‌نامه، با ارسال این اطلاعات به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از او درباره این پرونده توضیح بخواهند.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram