606x340_305328

یورونیوز: دادگاه عدالت اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ است، روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ (۵ ماه مه ۲۰۱۵)، رسیدگی به شکایت رسمی دوتن از مسئولان ارشد رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران را آغاز خواهد کرد. این دو تن که مشمول تحریم های حقوق بشری شورای اتحادیه اروپا شده اند عبارتند از محمد سرافراز رئیس کنونی سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و حمید رضا عمادی سردبیر شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی که از سال ۲۰۱۳ به دلیل انتشار اعترافات اجباری بازداشت شدگانی که تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند، با ممنوعیت سفر به اروپا و مسدود شدن دارایی‌های خود مواجه شده‌اند.

این دوتن باطرح شکایت، خواهان حذف نام خود از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا در ارتباط با نقض حقوق بشر شده‌اند. به گزارش سازمان عدالت برای ایران، این سازمان بنا به تصمیم دادگاه عدالت اروپا و به عنوان طرف سوم این پرونده، در جلسه استماع دادگاه حضور خواهند یافت. سازمان عدالت برای ایران می‌گوید از نزدیک با قربانیان اعتراف اجباری و بستگان آن‌ها در تماس بوده و روی پرونده آن‌ها کار کرده و تا کنون با استناد به شواهد قابل توجه، گزارش‌های متعددی در مورد نقش شبکه پرس تی وی در نقض حقوق بشر منتشر کرده است.

شادی صدر، مدیر اجرایی سازمان عدالت برای ایران می‌گوید آقایان سرافراز وعمادی حتی بعد از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا، به انتشار اعترافات اجباری ادامه داده‌اند. اومی افزاید: «این واقعیت که آن‌ها تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم را با شکایت خود به چالش کشیده‌اند، نشان می‌دهد که چگونه این تحریم‌ها می‌تواند زندگی ناقضان حقوق بشر را به طرز موثری با مشکل روبرو کند. به همین دلیل است که اتحادیه اروپا باید تا زمانی که تغییر معناداری در وضع حقوق بشر در ایران رخ نداده، این تحریم‌ها را گسترش دهد.”