Sarafraz-Emadi

محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما و حمیدرضا عمادی، سردبیر ارشد شبکه پرس تی‌وی

رادیوزمانه: به‌گزارش عدالت برای ایران، این دادگاه روز سه‌شنبه ۵ ماه مه / ۱۵ اردیبهشت در لوکزامبورگ به شکایت محمد سرافراز و حمیدرضا عمادی رسیدگی خواهد کرد.

رئیس سازمان صدا و سیما و سردبیر ارشد شبکه پرس تی‌وی مدعی شده‌اند که تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر قراردادن آن‌ها در فهرست تحریم‌های حقوق بشری، «غیرعادلانه و بی‌اساس» بوده و از این رو خواهان تجدیدنظر در این حکم شده‌اند.

محمد سرافراز، تا پیش از آبان‌ماه ۱۳۹۳ که رئیس صدا و سیمای ایران شد معاون برون مرزی این سازمان و مدیر پرس تی‌وی بود. تحت مدیریت وی بود که اعترافات زندانیان سیاسی و زندانیان متعلق به اقلیت‌های قومی، به‌ویژه زندانیان عرب و کرد، از این شبکه انگلیسی‌زبان و ۲۴ ساعته جمهوری اسلامی پخش شد و به همین دلیل او از سوی اتحادیه اروپا به‌عنوان ناقض جدی حقوق بشر شناخته شد و در اسفند ۱۳۹۱ نامش در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

حمیدرضا عمادی نیز به دلیل انجام مصاحبه با مازیار بهاری، روزنامه‌نگار ایرانی – کانادایی، تحت فشار بازجویان در زندان اوین و  همچنین به دلیل پخش این مصاحبه، از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد.

روز سه‌شنبه افزون بر وکلای جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا، راینهارد مارکس، وکیل عدالت برای ایران نیز به‌شکل رسمی در دادگاه حضور خواهد داشت تا مدارکی از نقض حقوق بشر توسط صدا و سیما و پرس تی‌وی را ارائه دهد.

راینهارد مارکس گفته است به دلیل در دست داشتن این اسناد بخت بسیاری برای ادامه تحریم‌ها علیه آن‌ها وجود دارد.

شادی صدر، مدیر سازمان عدالت برای ایران نیز به چالش کشیدن تصمیم اتحادیه اروپا از سوی این دو مقام ایرانی را نشانگر «تأثیرگذار بودن این تحریم‌ها در دشوار کردن کار برای ناقضان حقوق بشر» دانسته و گفته است: «به همین دلیل٬‌اتحادیه اروپا باید تا زمان ایجاد تغییراتی معنادار در وضعیت حقوق بشر در ایران به اعمال و گسترش چنین تحریم‌هایی ادامه دهد.»

روز سه‌شنبه قرار است ابتدا به شکایت حمیدرضا عمادی و سپس بعد از ظهر به شکایت محمد سرافراز رسیدگی شود.

سازمان عدالت برای ایران می‌گوید شماری از فعالان مدنی و قربانیان نقض حقوق بشر از سوی پرس تی‌وی در تدارک برپایی تجمع اعتراضی در برابر دادگاه عدالت اروپا هستند.